Prezentacje: Kredyty mieszkaniowe – w dół

FN 2012/01-03 (styczeń - marzec 2012)

W 2011 roku banki udzieliły prawie 243 tysiące kredytów mieszkaniowych, o 1,3 proc. mniej niż przed rokiem, ale w II półroczu spadek w skali rocznej wyniósł aż 9,5 proc. (tabela 1). Złoty słabł, więc licząc wartościowo dynamika akcji kredytowej wychodzi lepiej.

W 2011 roku banki udzieliły prawie 243 tysiące kredytów mieszkaniowych, o 1,3 proc. mniej niż przed rokiem, ale w II półroczu spadek w skali rocznej wyniósł aż 9,5 proc. (tabela 1). Złoty słabł, więc licząc wartościowo dynamika akcji kredytowej wychodzi lepiej.

dr Andrzej Topiński
Główny Ekonomista
Biura Informacji Kredytowej S.A.

W II półroczu 2011 roku banki udzieliły prawie 119 tysięcy kredytów mieszkaniowych, rok wcześniej w tym okresie było ich 132,2 tysiące (dane za grudzień doszacowaliśmy o przewidywane dodatkowe kredyty udzielone prawdopodobnie w końcówce grudnia, które banki zaraportowały we wsadach za styczeń). Spadek akcji kredytowej w II półroczu nastąpił zarówno w kredytach złotowych, jak i walutowych. Spadki rozmiarów akcji kredytowej w II półroczu 2011 roku wynikały z presji nadzorców oraz z ograniczania programu Rodzina na Swoim.

Udział kredytów walutowych w sprzedaży II półrocza spadł w 2011 roku do 16,5 proc. Rok wcześniej wynosił 19,1 proc.

Ilości i wartości nowych umów kredytowych rosły do jesieni 2008 roku, w 2009 silnie spadły. W 2010 roku rozpoczęła się odbudowa kredytowania, zahamowana w 2011 roku.

Roczna sprzedaż kredytów mieszkaniowych w latach 2005-2011 kształtowała się na poziomie od 200 do 300 tysięcy umów rocznie, mimo wahań poziom był względnie stabilny. Natomiast zadłużenie z tytułu tych kredytów w bilansach banków wzrosło w tym czasie sześciokrotnie (tabela 2).

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: