Prezes BOŚ na Europejskim Kongresie Finansowym: rolą banków jest pomoc firmom w strukturyzowaniu zielonych projektów

ESG / Z rynku

Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) ocenia, że w kolejnych latach największym wyzwaniem dla banków będzie umiejętność doradzania klientom w tym, jak ustrukturyzować projekty ekologiczne zarówno od strony czysto finansowej, jak i też strony celów ekologicznych, uważa prezes BOŚ Wojciech Hann. W dobie nadpłynności sektora bankowego, problemem nie jest finansowanie, ale dostarczenie bankowi dobrego projektu, podkreślił.

Prezes BOŚ Wojciech Hann na EKF
Prezes BOŚ Wojciech Hann na EKF Źródło: Europejski Kongres Finansowy

Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) ocenia, że w kolejnych latach największym wyzwaniem dla banków będzie umiejętność doradzania klientom w tym, jak ustrukturyzować projekty ekologiczne zarówno od strony czysto finansowej, jak i też strony celów ekologicznych, uważa prezes BOŚ Wojciech Hann. W dobie nadpłynności sektora bankowego, problemem nie jest finansowanie, ale dostarczenie bankowi dobrego projektu, podkreślił.

"Sądzimy, że w najbliższych latach prawdziwym wyzwaniem będzie umiejętność łączenia umiejętności aranżacji finansowania z umiejętnością doradzania klientom w tym, jak projekty ekologiczne ustrukturyzować zarówno od strony czysto finansowej, jak i też strony celów ekologicznych. I to wyzwanie podejmujemy - aktywnie doradzamy naszym klientom, jesteśmy z nimi przy wypracowywaniu nowych form finansowania" - powiedział Hann podczas panelu "Odpowiedzialne finanse w nowej rzeczywistości" w trakcie Europejskiego Kongresu Finansowego (EFK). 

Czytaj także: Ceny produktów bankowych będą uzależnione od ich wpływu na środowisko, przewidują uczestnicy debaty EKF >>>

Pieniądze nie są problemem, a projekty i pomysły na ich realizację

Podkreślił, że w dobie olbrzymiej płynności, czy nawet nadpłynności sektora bankowego, pieniądze nie są problemem. 

"To nie pieniądze są problemem, to projekty i pomysł na realizację projektów jest prawdziwym wyzwaniem" - powiedział.

Zielone obligacje

Jak wskazał prezes, początkiem drogi do "uzieleniania" instrumentów finansowych są zielone obligacje.

Zielone obligacje - to jest krzyk mody i potrzeba rynku.

"Ustawia się do nas i do naszego domu maklerskiego długa kolejka klientów, którzy nie byli dotąd kojarzeni z obszarem zielonej transformacji, ale którzy postanowili wejść na tę ścieżkę i to bardzo dobry znak. Zielone obligacje, których kupon i charakterystyka są powiązane z realizacją celów ekologicznych to jest pewien początek drogi uzieleniania instrumentów finansowych" - powiedział także prezes. 

Czytaj także: Eksperci EKF ostrzegają przed inflacją >>>

Hann wskazał, że środki, które przeznaczone są na transformację energetyczną "idą w setki miliardów euro" do 2030, czy do 2050 roku, jednak tylko mniej więcej 60 mld euro z tej kwoty to są środki publiczne - zarówno europejskie, jak i środki krajowe, rządowe.

"Pozostała wielkość tego capeksu jest do sfinansowania - w dużej mierze poprzez instytucje finansowe. Wyzwanie dla nas - jako dla sektora finansowego - to jest: jak dostarczyć to finansowanie do sektora" - zaznaczył. 

Firmy będą podążać ścieżką wyznaczoną przez energetykę

Podkreślił, że już teraz strategie firm w zakresie zielonej zmiany są różne, ale spora część będzie podążać ścieżką wyznaczoną przez energetykę. 

"Na przykład energetyka jest tym unikalnym sektorem, który dużą część swojego długu plasuje poza sektorem bankowym, w postaci obligacji kierowanych do funduszy inwestycyjnych, co ma, oczywiście, swoje głębokie uzasadnienie - wysycanie limitów itd. Inne sektory jeszcze nie weszły na tę ścieżkę, ale przewiduję, że będą podążać w ślad za energetyką. Natomiast sektor bankowy oczywiście będzie dalej spełniał rolę aranżacyjną i rolę strukturyzacyjną i tutaj BOŚ widzi bardzo wyraźną dla siebie rolę, jako koordynatora i aranżera finansowania" - zaznaczył.

Czytaj także: Prezes PFR na Europejskim Kongresie Finansowym: inwestycje mogą silnie przyspieszyć, PKB wzrośnie o ponad 5 proc. w tym roku >>>

Według Hanna, cywilizacyjne wyzwanie w postaci zielonej transformacji domaga się epokowych odpowiedzi.

"Być może jedną z takich odpowiedzi jest stworzenie wyspecjalizowanych zielonych instytucji, które może nie są największe, ale są sprawne, zwinne i elastycznie odpowiadają na te zapotrzebowania klientów. Mam nadzieję, ze BOŚ w najbliższych kilku latach taką instytucją będzie" - podkreślił prezes. 

Dodał, że BOŚ - jako jedyny polski bank - ma portfel kredytowy, w którym kredyty ekologiczne stanowią prawie 40%. 

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: