Prezes BS w Brodnicy: z kryzysu musimy wyjść wzmocnieni technologicznie i organizacyjnie

Bankowość spółdzielcza

Z okazji Święta Bankowości Spółdzielczej ‒ o historii, dokonaniach, o silnych związkach z lokalnymi społecznościami i o obecnych wyzwaniach dla sektora bankowości spółdzielczej w czasach pandemii COVID-19 ‒ pisze Aleksander Mikołajczak, prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Brodnicy.

Aleksander Mikołajczak, BS Brodnica
Aleksander Mikołajczak, prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Brodnicy. Fot. BS w Brodnicy

Z okazji Święta Bankowości Spółdzielczej ‒ o historii, dokonaniach, o silnych związkach z lokalnymi społecznościami i o obecnych wyzwaniach dla sektora bankowości spółdzielczej w czasach pandemii COVID-19 ‒ pisze Aleksander Mikołajczak, prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Brodnicy.

#AleksanderMikołajczak: Czas pandemii nie może być tylko czasem przetrwania. Nie stać nas na to, by z zapaści gospodarczej wyjść poobijanym. Wręcz przeciwnie – musimy wyjść wzmocnieni technologicznie i organizacyjnie #BankiSpółdzielcze #COVID19 #Kryzys #BSBrodnica

Szanowni Państwo,

korzystając z uprzejmości portalu aleBank.pl chcę przekazać Państwu ‒ Klientom, Udziałowcom, Interesariuszom, a także sympatykom spółdzielczości serdeczne pozdrowienia i życzenia z okazji niewątpliwie ważnego wydarzenia, jakim jest Święto Bankowości Spółdzielczej.

Zainicjowane przez Krajowy Związek Banków Spółdzielczych i obchodzone co roku w czerwcu, służy nie tylko promocji banków spółdzielczych, ale jest też dobrą okazją dla środowiska bankowego do wymiany poglądów oraz podjęcia refleksji nad przyszłością tak całego sektora, jak i naszych banków. 

Tegoroczne Święto, ze względu na aktualne okoliczności pandemii, nabrało szczególnej formy, gdyż przyszło nam żyć i pracować w wyjątkowo trudnych czasach. Zmagamy się z epidemią wirusa, która wpływa na nasze życie we wszystkich jego aspektach. Wyzwania z jakimi musimy się mierzyć są nietypowe nie tylko dla naszych czasów, ale również niespotykane w przeszłości.

Czytaj także: Ponad 3,5 mld zł wsparcia dla klientów banków spółdzielczych w ramach Tarczy Finansowej PFR

Nie przypominam sobie momentów, w których jako pracownicy banków czy jako ludzie zmuszeni bylibyśmy unikać kontaktu z innymi ludźmi. Dla nas jako przedstawicieli spółdzielczości sytuacja ta jest szczególnie trudna.

Od początku istnienia bankowości spółdzielczej jako spółdzielnie finansowe wspieramy bowiem przedsiębiorczość i społeczność lokalną. Jesteśmy odpowiedzią na potrzebę bliskiego partnerstwa finansowego, właśnie to nas wyróżnia.

W czasach kryzysów, których w 160-letniej historii działania doświadczyliśmy kilkakrotnie, to banki spółdzielcze rozumiejąc potrzeby swoich klientów stanowiły dla nich realne wsparcie. Jestem przekonany, że pomimo przeciwności, tak powinno być i tym razem.

Dlatego też, to my jako sektor zapewniliśmy ciągłość obrotu gospodarczego w okresie zatrzymania gospodarki. To my aktualnie uczestnicząc, pośrednicząc w rządowych programach wsparcia stanowimy tym samym istotne ogniwo pobudzania gospodarki.

Możemy i powinniśmy w tym miejscu mówić o tym głośno, gdyż egzamin ze społecznie odpowiedzialnego biznesu zdaliśmy wzorowo.

Jako banki spółdzielcze jesteśmy bardzo zróżnicowani i z różną sytuacją ekonomiczną wkroczyliśmy w kryzys. Sytuacja finansowa BS Brodnica sprzed pandemii, budowane konsekwentnie bufory bezpieczeństwa, zapewniły nam płynność i stabilność finansową. Dzięki temu możemy stawić czoła wyzwaniom, jakie przed nami stoją.

Czytaj także: Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej potwierdziło korzyści współpracy sektorowej

Mimo stabilnych podstaw działania, wyzwania te nie są wcale mniejsze niż pozostałych banków spółdzielczych. Tak jak każdy z przedstawicieli sektora musimy zachowywać konkurencyjność i elastyczność działania tak istotne w obliczu drastycznych obniżek stóp procentowych i wizji gwałtownego i znacznego pogorszenia jakości portfela (co wynika z COVID-19).

Czas pandemii nie może być dla nas tylko czasem przetrwania. Nie stać nas na to, by z tej zapaści gospodarczej wyjść poobijanym. Wręcz przeciwnie – musimy wyjść wzmocnieni technologicznie i organizacyjnie. Świat po pandemiczny nie będzie już taki sam. Musimy zatem już teraz przystosować się do nowej normalności.

Nie łudźmy się, że model biznesowy stosowany przez lata nadal będzie skuteczny. Ci z nas, którzy nie zmienią swoich przyzwyczajeń nie przetrwają. To czy te proroctwo się zrealizuje zależy od nas. Skazani jesteśmy na dokonanie epokowych zmian, jak mówił Konfucjusz „mądrość wyklucza złudzenia, spolegliwość wyklucza troski, a odwaga wyklucza strach”.

To ostatni moment abyśmy wykorzystali nasze atuty, które niewątpliwie posiadamy i których znaczenia musimy ponownie nauczyć siebie i nowe pokolenia. Jestem jednak przekonany, sektor bankowości spółdzielczej nie tylko może przetrwać, ale również dalej się rozwijać.

Z pozdrowieniami ‒

Aleksander Mikołajczak,

prezes Zarządu Banku Spółdzielczego

w Brodnicy.

BS w Brodnicy logo
Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: