Prezes Fed: będziemy podnosić stopy procentowe, aż ograniczymy inflację

Gospodarka

Fed użyje swoich narzędzi, by zatrzymać inflację i nie zawaha się podnosić stóp procentowych do czasu jej zatrzymania – powiedział prezes Fedu Jerome Powell we wtorek przed Komisją Bankową Senatu USA.

Jerome Powell
By Federalreserve - April 29, 2020 FOMC Press Conference, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=89641447

Fed użyje swoich narzędzi, by zatrzymać inflację i nie zawaha się podnosić stóp procentowych do czasu jej zatrzymania – powiedział prezes Fedu Jerome Powell we wtorek przed Komisją Bankową Senatu USA.

Jeśli sytuacja będzie z czasem wymagała dalszego podnoszenia stóp procentowych, to zrobimy to. Wykorzystamy nasze narzędzia, aby zatrzymać inflację.

– powiedział Powell w odpowiedzi na pytania senatorów.

"Prawdopodobnie dopuścimy w nadchodzącym czasie do obniżenia sumy bilansowej, możliwe, że nastąpi to jeszcze w tym roku” – dodał.

Druga kadencja Powella w fotelu szefa Fed

Szef Fed Jerome Powell był przesłuchiwany przed Komisją Bankową Senatu USA we wtorek od 16.00 czasu polskiego w związku z renominacją na stanowisko prezesa Rezerwy Federalnej. 22 listopada przewodniczący Rezerwy Federalnej USA Jerome Powell został nominowany na drugą, czteroletnią kadencję przez prezydenta Joe Bidena.

"Jesteśmy mocno zaangażowani w realizację naszych statutowych celów, jakimi są maksymalne zatrudnienie i stabilność cen. Wykorzystamy wszystkie nasze narzędzia, aby wesprzeć gospodarkę i rynek pracy oraz zapobiec ugruntowaniu się wyższej inflacji” – powiedział prezes Fedu w Senacie.

"Dziś gospodarka rozwija się w najszybszym tempie od wielu lat, a rynek pracy jest silny. (…) Można jednak zacząć dostrzegać, że gospodarka po pandemii prawdopodobnie będzie pod pewnymi względami inna. Dążenie do naszych celów będzie musiało uwzględniać te różnice” – dodał.

Osłabienie dolara

Po komentarzach Powella kurs dolara osłabił się o 0,23 proc. wobec koszyka walut do 95,79 pkt.

Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 25-26 stycznia.

Podczas posiedzenia 15 grudnia 2021 r. Fed utrzymał główną stopę procentową w USA w przedziale 0-0,25 proc. Fed ogłosił przyspieszenie redukcji skupu aktywów do 30 mld USD.

W protokole po posiedzeniu napisano, że podwyżka stóp proc. w USA może być konieczna przed osiągnięciem maksymalnego zatrudnienia. (PAP Biznes)

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: