Prezes Fed sygnalizuje podwyżkę stóp procentowych w USA

Gospodarka

Uważam, że podwyżka stóp proc. w USA o 25 pb w marcu będzie właściwa – powiedział prezes Fedu Jerome Powell w środę przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów USA. Powell dodał, że jeśli inflacja pozostanie wysoka, możliwa jest dalsza podwyżka o 50 pb.

Jerome Powell
By Federalreserve - April 29, 2020 FOMC Press Conference, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=89641447

Uważam, że podwyżka stóp proc. w USA o 25 pb w marcu będzie właściwa – powiedział prezes Fedu Jerome Powell w środę przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów USA. Powell dodał, że jeśli inflacja pozostanie wysoka, możliwa jest dalsza podwyżka o 50 pb.

„Jestem skłonny poprzeć podwyżkę o 25 pb” – powiedział Powell w odpowiedzi na pytania przedstawicieli Izby Reprezentantów.

Prezes Fedu dodał, że jeśli inflacja pozostanie na podwyższonym poziomie, to możliwa jest podwyżka o 50 pb na następnych posiedzeniach.

"Podwyżka stóp w USA w marcu będzie właściwa"

Powell ocenił, że podwyżka stóp proc. w USA w marcu będzie właściwa.

„Przy inflacji znacznie powyżej 2 proc. i silnym rynku pracy spodziewamy się, że na naszym posiedzeniu pod koniec miesiąca właściwe będzie podniesienie docelowego zakresu stopy funduszy federalnych” - powiedział Powell.

„Proces usuwania akomodacji polityki monetarnej w obecnych warunkach będzie obejmował zarówno wzrost docelowego zakresu stopy funduszy federalnych, jak i zmniejszenie wielkości bilansu Rezerwy Federalnej. Stopa funduszy federalnych jest naszym głównym sposobem dostosowania nastawienia polityki pieniężnej. Redukcja naszego bilansu rozpocznie się po rozpoczęciu procesu podnoszenia stóp procentowych i będzie przebiegać w przewidywalny sposób przede wszystkim przez korekty reinwestycji” – dodał.

Wzrost inflacji

Przewodniczący FOMC odniósł się także do wzrostu inflacji. Wskaźnik CPI w USA w styczniu wzrósł o 0,6 proc. w ujęciu mdm, a rdr wzrósł o 7,5 proc. Oczekiwano +0,5 proc. mdm i +7,3 proc. rdr. Inflacja w USA rdr jest najwyższa od 40 lat.

„Nadal oczekujemy, że inflacja spadnie w ciągu roku, ponieważ ograniczenia podaży słabną, a popyt maleje z powodu słabnących skutków wsparcia fiskalnego i usunięcia akomodacji polityki pieniężnej. Zwracamy jednak uwagę na ryzyko potencjalnej dalszej presji wzrostowej na oczekiwania inflacyjne i samą inflację ze strony wielu czynników” – wynika z przemówienia Powella.

Agresja Rosji na Ukrainę

Powell odniósł się również do napaści militarnej Rosji na Ukrainę.

„Krótkoterminowe skutki inwazji na Ukrainę, sankcji i nadchodzących wydarzeń dla gospodarki USA pozostają wysoce niepewne. Prowadzenie odpowiedniej polityki pieniężnej w tym środowisku wymaga uznania, że gospodarka ewoluuje w nieoczekiwany sposób. Będziemy musieli reagować na publikowane dane i zmieniające się perspektywy gospodarcze" - ocenił.

Więcej najnowszych wiadomości na temat agresji Rosji na Ukrainę >>>

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 9 pb do 1,81 proc.

Podczas posiedzenia 26 stycznia Fed utrzymał główną stopę procentową w USA w przedziale 0-0,25 proc. Fed zapowiedział możliwość podwyżki stóp proc. w najbliższym czasie.

Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 15-16 marca. Po posiedzeniu zostaną zaprezentowane nowe projekcje makroekonomiczne.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: