Prezes KUKE: wartość dodana branży ubezpieczeń wyniesie 35,9 mld zł w 2018 r.

Gospodarka

Wartość dodana generowana przez branżę ubezpieczeniową powinna utrzymać się na poziomie zbliżonym do 2% PKB w tym roku, prognozuje prezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Janusz Władyczak.

Parasolka chroniąca rodzinę, dom i samochód
Fot. stock.adobe.com/thodonal

Wartość dodana generowana przez branżę ubezpieczeniową powinna utrzymać się na poziomie zbliżonym do 2% PKB w tym roku, prognozuje prezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Janusz Władyczak.

#JanuszWładyczak, prezes @KUKE_pl: skalę wpływu branży ubezpieczeniowej na gospodarkę pokazuje całkowita wartość dodana, generowana przez branżę - 2% #PKB, czyli 35,9 mld zł #ubezpieczenia #KUKE

"Skalę wpływu branży ubezpieczeniowej na gospodarkę pokazuje całkowita wartość dodana, generowana przez branżę - 2% PKB, czyli 35,9 mld zł. Sektor jest silny - spodziewamy się więc, że w ujęciu całościowym za 2018 wpływ branży na gospodarkę utrzyma się na zbliżonym poziomie. Ubezpieczyciele wraz z sektorem bankowym stanowią fundament zdrowego systemu gospodarczego kraju, dzięki któremu przedsiębiorstwa czują się bezpieczniej prowadząc swoją bieżącą działalność. Istotną rolę w tej działalności odgrywa kredyt kupiecki, a branża ubezpieczeniowa zapewnia jego zabezpieczenie chroniąc płynność i kondycję finansową wielu przedsiębiorstw" - powiedział Władyczak, cytowany w komunikacie.

W 2017 r. towarzystwa ubezpieczeniowe obejmowały ochroną obrót firm wart 488 mld zł 

Wskazał, że według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU), w 2017 r. towarzystwa ubezpieczeniowe obejmowały ochroną obrót firm wart 488 mld zł - w tym ponad 377 mld zł obrotu krajowego i ponad 110 mld zł eksportowego - czyli równowartość jednej czwartej PKB Polski.

"Obrazuje to jak istotną rolę i przełożenie na kondycję polskiej gospodarki mają ubezpieczenia należności. Trend ten powinien zostać utrzymany" - podkreślił prezes KUKE.Działalność branży wpływa na bezpieczeństwo Polaków oraz wzrost gospodarczy i standard życia, podkreśliła Korporacja."Widoczne tendencje dotyczące ubezpieczeń wskazują, że ich udział w kształtowaniu i stabilizowaniu gospodarki będzie się zwiększał wraz ze wzrostem świadomości społecznej" - podsumowano w materiale.Czytaj także: Twardy Brexit groźny dla polskich eksporterów >>>Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) ubezpiecza transakcje handlowe polskich przedsiębiorców. Jako jedyna firma w Polsce prowadzi także ubezpieczenia długoterminowych projektów eksportowych o charakterze inwestycyjnym oraz produkty z gwarancjami Skarbu Państwa. Należy do Grupy PFR.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: