Prezes mBanku oceniając projekt pomocy dla kredytobiorców: kryzys bankowy to najgorsza rzecz, która może się wydarzyć

Kredyty / Nieruchomości / Z rynku

Gwałtowne wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze stawki referencyjnej stopy procentowej w Polsce może przynieść poważne zagrożenia i nieprzewidywalne skutki – powiedział w trakcie posiedzenia sejmowej podkomisji prezes zarządu mBanku Cezary Stypułkowski. Dlatego zmiany te powinny zostać rozłożone w czasie, podkreślił.

Cezary Stypułkowski - mBank
Cezary Stypułkowski Fot. mBank

Gwałtowne wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze stawki referencyjnej stopy procentowej w Polsce może przynieść poważne zagrożenia i nieprzewidywalne skutki – powiedział w trakcie posiedzenia sejmowej podkomisji prezes zarządu mBanku Cezary Stypułkowski. Dlatego zmiany te powinny zostać rozłożone w czasie, podkreślił.

"W odniesieniu do stawki referencyjnej uważamy, że to jest dłuższy okres niezbędny do tego, aby nad tym popracować tak, abyśmy nie zrobili sobie sami krzywdy. Bo to jest sytuacja taka, że według mojej najlepszej wiedzy, choć nie jestem specjalistą w tym zakresie, ale mam bieżący kontakt z wieloma osobami w sektorze oficjalnym i komercyjnym i z przedstawicielami rynków międzynarodowych – tam są poważne zagrożenia, których powinniśmy uniknąć, idąc w kierunku gwałtownej zmiany, która ma trochę nieprzewidywalne skutki” – powiedział Stypułkowski.

Kryzys bankowy to jest najgorsza rzecz, która może się wydarzyć.

"Nie przeżyliśmy go przez wiele lat, miejmy nadzieje, że tak się nie stanie, ale różne zdarzenia, które są na horyzoncie, jeżeli dojdzie do ich zbiegu, mogą do tego doprowadzić” – dodał.

Czytaj także: ZBP ocenia projekt pomocy dla kredytobiorców: potrzebne dodatkowe kryteria przy ubieganiu się o wakacje kredytowe >>>

Projekty pomocy kredytobiorcom

Sejmowa podkomisja rozpatrywała w środę rządowy projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, który przewiduje: wprowadzenie wakacji kredytowych (do 8 miesięcy do końca 2023 r.) dla kredytobiorców hipotecznych w PLN, zmianę wskaźnika WIBOR od początku 2023 r., a także zasilenie FWK nowymi środkami, na które mają złożyć się banki.

Komisja omawiała również 4 projekty dotyczące tych samych kwestii, przedłożone przez grupy posłów sejmowej opozycji.

Poszanowanie regulacji paneuropejskiej

Stypułkowski zaapelował, aby prace prowadzone w odniesieniu do stawki benchmarkowej były z poszanowaniem regulacji paneuropejskiej.

„To nie jest tak, że ta stawka jest stosowana tylko między Bugiem a Nysą. To jest stawka, przy pomocy której zabezpieczamy znaczną część naszego bilansu i naszymi partnerami są rynki międzynarodowe. One nie będą patrzyły z takiej perspektywy z jakiej odbywa się dyskusja w tej sali. One będą wykorzystywały tę sytuację i skutki gwałtownej zmiany benchmarku i odniesienia go również do elementów zabezpieczających strukturę naszych bilansów, mogą być bardzo dotkliwe również dla Skarbu Państwa” – powiedział.

„Z tego względu prosiłbym, aby prace w odniesieniu do tych propozycji były poprzedzone wyraźnym stanowiskiem KSF, bo tam upatrujemy ostatecznego gwaranta, takiej sytuacji, że incydentalne zmiany prawa nie doprowadzą do tego, że będziemy destabilizowali cały sektor, z konsekwencjami, które wykraczają poza wyobraźnię większości z nas” – dodał.

Czytaj także: ZBP o wakacjach kredytowych: potrzebne wiążące stanowisko Komitetu Stabilności Finansowej ws. projektów pomocy kredytobiorcom >>>

Związek Banków Polskich (ZBP) postuluje, by Komitet Stabilności Finansowej (KSF) wydał wiążące stanowisko ws. procedowanych w Sejmie projektów ustaw dotyczących wakacji kredytowych i zmiany wskaźników referencyjnych stopy procentowej – powiedział w trakcie tego samego posiedzenia podkomisji prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz. 

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: