Prezes mBanku: wyjaśnianie kluczowych spraw dotyczących kredytów frankowych będzie trwało dłużej

Kredyty / Nieruchomości / Z rynku

Wyjaśnianie kluczowych spraw dotyczących walutowych kredytów hipotecznych będzie trwało dłużej, a do ukształtowania się linii orzeczniczej sądów jest jeszcze daleko - ocenia prezes mBanku Cezary Stypułkowski.

Cezary Stypułkowski - mBank
fot. mBank

Wyjaśnianie kluczowych spraw dotyczących walutowych kredytów hipotecznych będzie trwało dłużej, a do ukształtowania się linii orzeczniczej sądów jest jeszcze daleko - ocenia prezes mBanku Cezary Stypułkowski.

Po wrześniowym posiedzeniu Sądu Najwyższego oceniam, że proces wyjaśniania kluczowych zagadnień dotyczących tych kredytów, będzie trwał dłużej.

"Nie sądzę jednak, żebyśmy skończyli z poglądem, że tego typu umowy są nieważne - logika wskazuje, że kwestie z tym związane powinny być indywidualizowane” - powiedział dziennikarzom Stypułkowski.

Czytaj także: Prezes Banku Millennium na EKF 2021: nadal bez decyzji ws. programu ugód dotyczących kredytów frankowych, ale mimo braku uchwały SN prace trwają >>>

Nadal w sektorze jest duża niepewność związana z tymi kredytami, musimy zarządzać tym ryzykiem. Moim zdaniem, daleko jest do ukształtowania się linii orzeczniczej sądów.

Bez rozstrzygnięcia w Sądzie Najwyższym

Na początku września Izba Cywilna Sądu Najwyższego w pełnym składzie nie wydała uchwały ws. kredytów CHF. Zamiast tego zdecydowano o zadaniu trzech pytań do TSUE ws. trybu powoływania sędziów. Sędziowie nie zajęli się meritum sprawy, czyli pytaniami pierwszej prezes Sądu Najwyższego ws. kredytów w CHF.

„Rozwiązanie tych kwestii nie jest trywialną sprawą i wydaje się, że Sąd Najwyższy raczej jest strażnikiem stosunków zobowiązaniowych niż dość wątpliwej przesłanki, skupiającej się tylko na aspekcie ochrony konsumentów” – ocenił Stypułkowski.

„Nawet jeśli wyjdziemy z propozycjami ugód, to nie zamknie to oczywiście spraw sądowych. Potrzebujemy rozstrzygnięć w tej sprawie” – dodał.

Czytaj także: EKF: debata o praworządności i kredytach frankowych >>>

Propozycja przewodniczącego KNF

Prezes podtrzymał opinię, że propozycja przewodniczącego KNF w sprawie zawierania ugód z klientami banków to „najdalej idące rozwiązanie, które da się rozsądnie uzasadnić”.

„Wierzę, że możliwy jest taki model ugód, który uwzględnia różne aspekty funkcjonowania banku i klientów” – powiedział Stypułkowski.

„Najbardziej zaawansowane w pracach nad ugodami jest oczywiście PKO BP, ale sądzę, że przy braku rozstrzygnięć prawnych również PKO BP nie będzie łatwo tą decyzję materializować” – dodał.

Czytaj także: Rzecznik Finansowy na Forum Ekonomicznym: problem kredytów frankowych ma wymiar paneuropejski >>>

mBank w sierpniu informował, że pod koniec II kwartału toczyło się 10.568 indywidualnych postępowań sądowych, które zostały wszczęte przez jego klientów w związku z umowami kredytów CHF. Oznacza to, że w samym II kwartale przybyło 1.587 postępowań. Łączna wartość roszczeń wynosi 2.424,2 mln zł. 

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: