Prezes NBP: dwa razy podnieśliśmy stopy procentowe i w razie potrzeby będziemy działać dalej

Gospodarka

Tak jak byliśmy zdeterminowani do ratowania polskiej gospodarki w czasie pandemii, tak nie dopuścimy do utrwalenia się podwyższonej inflacji, powiedział prof. Adam Glapiński, prezes NBP, w wywiadzie dla „Gazety Bankowej”

Adam Glapiński
Prezes NBP Adam Glapiński Fot. PAP

Tak jak byliśmy zdeterminowani do ratowania polskiej gospodarki w czasie pandemii, tak nie dopuścimy do utrwalenia się podwyższonej inflacji, powiedział prof. Adam Glapiński, prezes NBP, w wywiadzie dla „Gazety Bankowej”

Rada Polityki Pieniężnej dwukrotnie podniosła stopy procentowe i w razie potrzeby będzie działać dalej, aby nie dopuścić do utrwalenia się podwyższonej inflacji – powiedział w wywiadzie dla "Gazety Bankowej" prezes NBP Adam Glapiński.

Dwukrotnie podnieśliśmy stopy procentowe i w razie potrzeby będziemy działać dalej.

"Tak, jak byliśmy zdeterminowani do ratowania polskiej gospodarki w czasie pandemii, tak nie dopuścimy do utrwalenia się podwyższonej inflacji. Oczywiście, zapewniając jednocześnie zrównoważony wzrost w gospodarce" - powiedział Glapiński.

Do I kwartału 2022 r. inflacja pozostanie podwyższona

"Należy pamiętać, że jeszcze do I kwartału 2022 r. inflacja pozostanie podwyższona, bo – jak mówiłem – podbijają ją obecnie wzrosty cen paliw i surowców na świecie, wystrzał cen gazu w Europie, efekty polityki klimatycznej UE wpływające na ceny prądu i inne czynniki. Natomiast nasze działania sprawią, że te szoki nie podwyższą trwale inflacji. W efekcie po kilku kwartałach zacznie się ona obniżać" - dodał.

Czytaj także: Prezes NBP: zrobimy wszystko, co konieczne, aby w średnim okresie inflacja powróciła do poziomu zgodnego z naszym celem >>>

W rozmowie z gazetą prezes NBP pozytywnie odniósł się też do planu przekazywania wpłaty z zysku NBP do Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, o którego powołaniu w ostatnim czasie informował rząd.

"Planowane przekazanie wpłaty z zysku NBP do Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych jest w mojej ocenie w pełni słuszne i bardzo mnie cieszy. Zysk banku centralnego to dochody uzyskane głównie z zarządzania rezerwami NBP, które są majątkiem narodowym, obrona narodowa zaś jest jedną z najważniejszych funkcji państwa" - zaznaczył. 

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: