Prezes NBP: odbudowywanie strat po pandemii nie będzie łatwe, przed nami trudne decyzje

Gospodarka

Odbudowywanie strat po okresie walki z pandemią nie będzie łatwe - czeka nas okres intensywnej, kreatywnej pracy, a także nowe wyzwania i trudne decyzje w tym okresie, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński.

Adam Glapiński, prezes zarządu, Narodowy Bank Polski
Adam Glapiński prof. dr hab. nauk ekonomicznych, prezes Narodowego Banku Polskiego

Odbudowywanie strat po okresie walki z pandemią nie będzie łatwe - czeka nas okres intensywnej, kreatywnej pracy, a także nowe wyzwania i trudne decyzje w tym okresie, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński.

Mimo bezprecedensowej skali szoku i olbrzymiej niepewności udało się nam podjąć właściwe działania, które znacząco ograniczyły skalę strat gospodarczych, wsparły koniunkturę i ograniczyły wzrost bezrobocia.

"To nie oznacza, że odbudowywanie strat będzie łatwe - czeka nas okres intensywnej, kreatywnej pracy, a także nowe wyzwania i trudne decyzje w tym okresie. Jednakże dotychczasowe efekty naszych działań, podobnie jak i wspólnej walki Polaków z pandemią, pozwalają nam patrzeć optymistycznie w przyszłość. Niech ta nagroda stanowi dla nas wszystkich zachętę do dalszych działań" - powiedział Glapiński, dziękując za przyznanie NBP i jemu samemu nagrody Best Central Bank Governance Europe 2021 ("Najlepiej zarządzany bank centralny w Europie w 2021 roku") przez prestiżowy magazyn Capital Finance International.

"NBP bardzo szybko i stanowczo zareagował na ryzyka związane z pandemią"

Szef banku centralnego podkreślił, że NBP "bardzo szybko i stanowczo" zareagował na ryzyka związane z pandemią, ograniczając jej negatywne skutki ekonomiczne dla społeczeństwa i gospodarki.

Czytaj także: Nagroda Best Central Bank Governance Europe 2021 dla NBP >>>

"Stało się tak m.in. dlatego, iż nieustannie przygotowujemy się na przeróżne okoliczności, nie tylko te płynące bezpośrednio ze zdarzeń gospodarczych. Analizujemy doświadczenia innych banków centralnych i wyciągamy z nich wnioski. Umiemy reagować elastycznie i bardzo szybko, tzn. wyprzedzająco, a także wtedy, gdy nasze oceny nie są jeszcze potwierdzone przez dane, które zawsze napływają z opóźnieniem" - wskazał Glapiński.

W uzasadnieniu nagrody stwierdzono, że NBP był dobrze przygotowany na wyzwania, które spowodowała światowa pandemia. Oceniono, że "NBP zareagował na nadchodzący szok szybko, zdecydowanie i z przekonaniem".

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: