Prezes NBP: w I kwartale 2021 roku możliwe jest obniżenie stóp procentowych

Gospodarka

Choć obecny poziom stóp procentowych jest właściwy, to w pierwszym kwartale następnego roku możliwe jest dalsze ich obniżenie - powiedział prezes NBP Adam Glapiński w wywiadzie dla "Obserwatora Finansowego", czytamy w depeszy PAP Biznes.

Adam Glapiński, prezes zarządu, Narodowy Bank Polski
Adam Glapiński prof. dr hab. nauk ekonomicznych, prezes Narodowego Banku Polskiego

Choć obecny poziom stóp procentowych jest właściwy, to w pierwszym kwartale następnego roku możliwe jest dalsze ich obniżenie - powiedział prezes NBP Adam Glapiński w wywiadzie dla "Obserwatora Finansowego", czytamy w depeszy PAP Biznes.

W rozmowie z "Obserwatorem Finansowym" prezes NBP stwierdził, że obecny poziom stóp procentowych jest właściwy i najlepiej odpowiada obecnej sytuacji.

"Jednak w pierwszym kwartale następnego roku możliwe jest dalsze obniżenie stóp.

Prowadzimy w NBP odpowiednie analizy możliwych okoliczności i potencjalnych skutków takiego obniżenia" - powiedział Adam Glapiński.

Czytaj także: NBP interweniuje na rynku walutowym, ekonomiści: chce zapobiec umocnieniu złotego

Na posiedzeniach między 17 marca a 28 maja 2020 roku Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną.

W pierwszym kwartale następnego roku możliwe jest dalsze obniżenie stóp

Łącznie o 140 pb., w krokach po 50, 50 i 40 pb., do poziomu 0,10 proc.

Czytaj także: Członek RPP Rafał Sura uważa, że złoty jest zbyt mocny, a obniżka stóp procentowych niewykluczona

Ankietowani przez PAP Biznes pod koniec listopada ekonomiści zgodnie oczekiwali, że RPP utrzyma stopy proc. na niezmienionym poziomie do czerwca 2022 r., a ponad połowa z ankietowanych widzi stabilne stopy także do końca 2022 r.

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Stan Sektora | Wyniki banków w roku 2020 będą o połowę gorsze niż rok wcześniej, a w 2021 nastąpi ich dalszy regres

"Presja na aprecjację złotego tworzy przestrzeń do ewentualnych, zdecydowanych interwencji"

Narastająca presja na aprecjację złotego jest bardzo niepokojąca, szkodliwa z punktu widzenia odbicia PKB i tworzy przestrzeń do ewentualnych, zdecydowanych interwencji banku centralnego - powiedział w zapowiedzi wywiadu dla Obserwatora Finansowego Adam Glapiński.

Na pytanie o interwencję na rynku walutowym, prezes NBP odpowiedział: „narastająca ostatnio presja na wzrost wartości złotego jest bardzo niepokojąca i bardzo szkodliwa. Szkodliwa z punktu widzenia odbicia wzrostu naszego PKB i utrzymania dynamiki eksportu. W sytuacji naszej projekcji inflacji w przyszłym roku na niskim poziomie, tworzy to oczywiście przestrzeń do ewentualnych, zdecydowanych interwencji banku centralnego" - powiedział Glapiński, cytowany przez Obserwatora.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: