Prezes NBP: w nowej projekcji niższy wzrost PKB, wyższa inflacja

Gospodarka

Adam Glapiński, prezes zarządu, Narodowy Bank Polski
Adam Glapiński prof. dr hab. nauk ekonomicznych, prezes Narodowego Banku Polskiego

W listopadowej projekcji Narodowego Banku Polskiego (NBP) należy spodziewać się lekkiego spowolnienia wzrostu PKB, choć pozostanie on na solidnym poziomie, oraz lekko wyższej inflacji, ale nieprzekraczającej 3,5% r/r, poinformował prezes NBP Adam Glapiński.

#AdamGlapiński, prezes @nbppl: mamy lekkie spowolnienie wzrostu i lekko wyższą inflację. Nie mamy sensacji w nowej projekcji #NBP #inflacja #PKB

“Mamy lekkie spowolnienie wzrostu i lekko wyższą inflację. Nie mamy sensacji w nowej projekcji. Nie ma żadnego powodu, aby przewidywać jakąś zmianę polityki, zmianę stóp” – powiedział Glapiński dziennikarzom w kuluarach “9th NBP Annual Flagship Conference on the Future of the European Economy (CoFEE)”.

Inflacja przejściowo wzrośnie

Dodał, że według oczekiwań banku centralnego, że inflacja przejściowo wzrośnie, a w połowie przyszłego roku “wróci w kanał, w którym jest obecnie”.

“Koniec obecnego roku widzimy tak, że inflacja trochę wzrośnie i w pierwszych 2-3 miesiącach przyszłego roku również, ale pozostanie w ramach celu i odchylenia od celu” – wskazał Glapiński.

Czytaj także: NBP: prognoza wzrostu PKB w 2019 r. wynosi 4,3 proc. >>>

Dodał, że na przestrzeni najbliższych lat inflacja nie przebije pasma odchyleń od celu (2,5% +/- 1 pkt proc.).

Podkreślił też, że spowolnienie globalne jest faktem i do nas dociera.

“Wzrost PKB będzie solidny”

“Nadal wzrost PKB będzie solidny, czyli wysoki, jak na nasz potencjalny wzrost” – podsumował.

Glapiński informował wcześniej w październiku, że bank centralny spodziewa się w tym roku 4,3% wzrostu PKB.

Czytaj także: PKO BP obniżył prognozę wzrostu PKB na 2019 r. do 4,3 proc. Płace w gospodarce narodowej wzrosną o 6,8 proc. >>>

Według lipcowej projekcji NBP, wzrost PKB sięgnie 4,5% w tym roku, a następnie spowolni do 4% w 2020 r. Inflacja konsumencka wyniesie – według centralnej ścieżki projekcji – 2% w 2019 r. i przyspieszy do 2,9% r/r w 2020 r., by spowolnić do 2,6% w 2021 r.

Czytaj także: RPP: inflacja w I poł. 2020 r. może być wyższa niż zakłada projekt budżetu >>>

NBP opublikuje kolejną projekcję CPI i PKB w listopadzie br.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: