Prezes Pekao: bank przekazał firmom prawie 3 mld zł w ramach tarczy antykryzysowej

Firma / Z rynku

Wielkość wsparcia przekazanego firmom przez Bank Pekao w ramach tarczy antykryzysowej osiągnęła prawie 3 mld zł, poinformował ISBnews.TV p.o. prezesa banku Leszek Skiba. Podobnie jak inne instytucje finansowe, bank zaangażował się w pomoc w walce z koronawirusem na kilku poziomach.

Leszek Skiba - Bank Pekao
Leszek Skiba - Bank Pekao (fot. Bank Pekao S.A.)

Wielkość wsparcia przekazanego firmom przez Bank Pekao w ramach tarczy antykryzysowej osiągnęła prawie 3 mld zł, poinformował ISBnews.TV p.o. prezesa banku Leszek Skiba. Podobnie jak inne instytucje finansowe, bank zaangażował się w pomoc w walce z koronawirusem na kilku poziomach.

.@leszekskiba: wielkość wsparcia przekazanego firmom przez @BankPekaoSA w ramach tarczy antykryzysowej sięgnęła prawie 3 mld zł #BamnkPekao #Pekao #koronawirus #COVID19 #TarczaAntykryzysowa

"Już prawie 3 mld zł zostało skierowane do naszych klientów w ramach tarczy antykryzysowej. To bardzo solidna kwota, która zabezpiecza w wielu przypadkach firmy w przejściu tak trudnej sytuacji jaką jest właśnie pandemia, ale też recesja, gdy wiele branż nie ma przychodów, nie ma możliwości funkcjonowania" - powiedział Skiba w rozmowie z ISBnews.TV podczas XIX Debaty Eksperckiej ISBnews "Polscy czempioni w okresie globalnego spowolnienia".

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

W jego opinii, niektóre branże zostały tak mocno dotknięte przez skutki pandemii - wręcz są w krytycznej sytuacji - że pieniądze w ramach rządowego programu są niezbędne, aby przetrwać.

"Jesteśmy na pierwszej linii. Radzimy naszym klientom, wspieramy ich, decyzje są podejmowane niemalże z dnia na dzień. W związku z tym staramy się jak najlepiej wykorzystać środki publiczne, jak najbardziej wspierać naszych klientów, bo jest to w naszym wspólnym interesie" - dodał.

Wakacje kredytowe

P.o. prezesa zaznaczył, że bank jako instytucja finansowa jest otwarty na wszystkie sugestie ze strony klientów. Odnosząc się do możliwości zawieszenia spłaty rat kredytów, Skiba powiedział, że wniosków w tej sprawie nie było dużo, ale jeśli tylko "pojawia się temat, jesteśmy absolutnie otwarci, aby wspierać naszych klientów".

Skiba podkreślił, że Bank Pekao, podobnie jak inne instytucje finansowe, zaangażował się w pomoc w walce z koronawirusem na kilku poziomach.

"Warto wspomnieć o działalności charytatywnej. Fundacja banku przeznaczyła środki na zakup ponad 23 tys. maseczek i sprzętu ochronnego. Ponad 5 mln zostało przeznaczonych - w formie darowizn - na istotne cele związane z ochroną zdrowia - wyliczył Skiba.

Bądź na bieżąco z tematem koronawirusa – zapisz się na nasz newsletter >>>

W poniedziałek odbyła się "XIX Debata Ekspercka ISBnews" podczas, której prezesi największych polskich spółek uznali, że polskie duże przedsiębiorstwa są dobrze przygotowane do globalnego spowolnienia gospodarczego, które będzie konsekwencją pandemii koronawirusa. W ich zgodnej opinii, kryzys to czas na weryfikację strategii biznesowej, przegląd aktywów, ale także na fuzje i przejęcia słabszych, ale atrakcyjnych podmiotów, które mocniej odczują recesję.

W debacie brali udział: Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen; Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź; Leszek Skiba, p.o. prezesa Banku Pekao; Mariusz Dziurdzia, partner PwC, lider usług dla dyrektorów-CFO.

Źródło: isbnew
Udostępnij artykuł: