Prezes PFR: na oszczędzanie w ramach PPK zdecydowało się dotychczas 1,2 mln osób

Mój plan emerytalny

Na oszczędzanie w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) dotychczas zdecydowało się 1,2 mln pracowników, wraz z PPE – 1,4 mln, poinformował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys. Pierwszy etap wdrażania PPK obejmował 3,9 tys. największych firm, zatrudniających około 3 mln pracowników.

Paweł Borys
By Anna Mościcka - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53208155

Na oszczędzanie w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) dotychczas zdecydowało się 1,2 mln pracowników, wraz z PPE – 1,4 mln, poinformował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys. Pierwszy etap wdrażania PPK obejmował 3,9 tys. największych firm, zatrudniających około 3 mln pracowników.

.@PawelBorys_, prezes @Grupa_PFR: na uczestnictwo w #PPK zdecydowało się około 1,2 mln pracowników (z uwzględnieniem #PPE blisko 1,4 mln osób. Ta partycypacja wyniosła około 40% #emerytury

"Na uczestnictwo zdecydowało się około 1,2 mln pracowników (z uwzględnieniem PPE blisko 1,4 mln osób. Ta partycypacja wyniosła około 40%" – powiedział prezes PFR w trakcie konferencji.

Czytaj także: PPK: pierwsza tura wdrażania zakończona dzięki współpracy instytucji finansowych >>>

Drugi i trzeci etap wdrażania PPK

Poinformował, że łącznie zgromadzone aktywa wynoszą 1,6 mld zł. Obecnie trwa drugi i trzeci etap wdrażania PPK.

"W ramach programu blisko połowa tych środków pochodzi z wpłat uczestników, drugie tyle jest dopłacone prze pracodawców i przez państwo" – doprecyzował Borys.

Aktywa PPK na koniec roku mogą wynieść 4 - 5 mld zł

Aktywa zgromadzone w funduszach zdefiniowanej daty, prowadzonych w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych, mogą wynieść na koniec 2020 r. około 4-5 mld zł - poinformował także Paweł Borys.

"Na koniec roku aktywa zgromadzone w ramach PPK mogą wynieść kilka miliardów, prawdopodobnie około 4-5 mld zł. Przesunięcie wdrażania II etapu wpływa negatywnie na poziom aktywów, gdyż pół roku wpłat zostało przesunięte na później, jednak w ujęciu długoterminowym nie ma to tak dużego znaczenia" - powiedział w trakcie konferencji poświęconej Pracowniczym Programom Kapitałowym prezes PFR, Paweł Borys.

Borys spodziewa się, że proces wdrażania PPK powinien zostać zakończy w maju 2021 r., czyli zgodnie z wcześniejszym harmonogramem. Zwrócił uwagę, że partycypacja w II i III etapie może być niższa niż w pierwszym, jednak spodziewa się wyższego poziomu uczestnictwa w ostatniej fazie.

Prezes PFR wskazał, że po spadku liczby oszczędzających w pierwszych miesiącach roku, liczba ta wzrosła na przestrzeni ostatnich tygodni i jest na poziomie zbliżonym do tego ze startu programu. W grudniu PFR informował o 1,1 mln uczestników PPK.

Wpływ pandemii koronawirusa

Zwrócił także uwagę na stopy zwrotu funduszy zdefiniowanej daty i wpływ pandemii.

"W lutym i w marcu mieliśmy do czynienia z dużymi spadkami, jednak giełdy szybko odreagowały. Narastająco (od początku programu, czyli od grudnia 2019 r. ), średnia stopa zwrotu wszystkich funduszy wynosi około 3,5 proc. Porównując ją z oprocentowaniem depozytów, które jest bliskie zeru, (...) jest to bardzo atrakcyjna stopa zwrotu. To pokazuje, że regularne oszczędzanie niewielkich kwot co miesiąc jest bezpieczne nawet w sytuacji tak znaczących wahań na rynku i ogranicza ryzyko tzw. złej daty, czyli kupowania na szczytach i tracenia po spadkach" - powiedział Paweł Borys.

Według danych PFR w ramach II i III etapu PPK do wdrożenia programu zobowiązanych jest około 78 tys. firm zatrudniających 3,7 mln pracowników. Mają one podpisać umowy o zarządzanie do 27 października 2020 r. Ostatni etap, wdrażania w pozostałych 830 tys. podmiotów zatrudniających około 5,7 mln ludzi, ma rozpocząć się 1 stycznia 2021 r. i trwać do 23 kwietnia 2021 r. 

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych weszła w życie 1 stycznia 2019 r. Jest ona wdrażana etapami – w zależności od wielkości przedsiębiorstwa zatrudniającego danego pracownika.Od 1 lipca 2019 r.  objęła firmy zatrudniające co najmniej 250 osób zatrudnionych według stanu na dzień 31 grudnia 2018 r., a od 1 stycznia 2020 r. firmy zatrudniające co najmniej 50 pracowników, a od 1 lipca - do najmniej 20 pracowników. Ostatni etap wdrażania PPK rozpocznie się w przyszłym półroczu.

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: