Prezes PFR na Europejskim Kongresie Finansowym: inwestycje mogą silnie przyspieszyć, PKB wzrośnie o ponad 5 proc. w tym roku

Gospodarka

Polska gospodarka ma szanse na silne przyspieszenie inwestycyjne w br., a tempo wzrostu PKB może przyspieszyć do ponad 5% r/r w 2021 roku, uważa prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys.

Prezes PFR Paweł Borys podczas EKF
Prezes PFR Paweł Borys podczas EKF Źródło: Europejski Kongres Finansowy

Polska gospodarka ma szanse na silne przyspieszenie inwestycyjne w br., a tempo wzrostu PKB może przyspieszyć do ponad 5% r/r w 2021 roku, uważa prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys.

Po 12 miesiącach jesteśmy w dobrym momencie, jeżeli chodzi o perspektywy gospodarcze, mamy szansę na silne przyspieszenie inwestycji i tempo wzrostu przekraczające 5%.

"Oczywiście, nie zapominajmy, że pandemia jeszcze się nie skończyła" - podczas XI Europejskiego Kongresu Finansowego.

Zagrożenia dla globalnych i krajowych perspektyw rozwoju gospodarczego

Wskazując na zagrożenia dla globalnych i krajowych perspektyw rozwoju gospodarczego ocenił, że "skala pomocy dla gospodarki ze strony banków centralnych i rządów powoduje, że indeksy giełdowe są na historycznych maksimach, ale widoczny jest również bardzo silny wzrost cen nieruchomości, który grozi nam inflacją aktywów", co może wygenerować pewne nierównowagi.

"Uważam, że jednym z kluczowych ryzyk dla perspektywy gospodarki światowej jest potencjalny kryzys na rynku nieruchomości, dlatego też sądzę, że stopniowo warto normalizować politykę pieniężną, aby zadbać w okresie wejścia w boom gospodarczy o równowagę; zrównoważony rozwój zarówno polskiej gospodarki, jak i globalnej" - powiedział Borys.

Minister finansów: w 2024 r. tempo wzrostu PKB Polski spowolni do 3,5 proc.

W 2024 r. tempo wzrostu PKB Polski spowolni do 3,5 proc. - powiedział w z kolei trakcie Europejskiego Kongresu Finansowego minister finansów Tadeusz Kościński.

"Zakładamy, że w 2021 r. tempo wzrostu realnego PKB osiągnie 3,8 proc., w kolejnych latach wzrost jeszcze przyspieszy, by w 2024 r. obniżyć się do 3,5 proc." - powiedział Kościński.

W ubiegłym tygodniu Bank Światowy zrewidował prognozę wzrostu PKB Polski na ten rok do 3,8% z wcześniejszej oczekiwanych 3,5% wzrostu. Jednocześnie podniósł prognozę na 2022 rok o 0,2 pkt proc. do 4,5%. W 2023 roku instytucja spodziewa się spowolnienia wzrostu PKB do 3,9% r/r.

Czytaj także: Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 roku >>>

We wtorek Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu budżetu na 2022 r. przewidujące m.in. wzrost PKB w wysokości 4,3% wobec 3,8% oczekiwanych w tym roku.

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: