Prezes PKN Orlen o przejęciu Grupy Lotos: mamy już krótką listę partnerów

ESG / Gospodarka

PKN Orlen dokonał już wyboru krótkiej listy partnerów do realizacji środków zaradczych Komisji Europejskiej w sprawie przejęcia Grupy Lotos, poinformował prezes Daniel Obajtek.

Daniel Obajtek
Daniel Obajtek Fot. PKN Orlen

PKN Orlen dokonał już wyboru krótkiej listy partnerów do realizacji środków zaradczych Komisji Europejskiej w sprawie przejęcia Grupy Lotos, poinformował prezes Daniel Obajtek.

Krótka lista jest już wybrana, prowadzimy bardzo intensywne rozmowy, w lipcu chcemy przedstawić partnera, który da nam kolejny impuls do rozwoju.

- powiedział dziennikarzom Obajtek w kuluarach konferencji prasowej.

Zastrzegł jednocześnie, że nie musi to być jeden partner do realizacji wszystkich warunków KE, według niego PKN Orlen "nie zamyka tu sobie żadnej drogi".

Czytaj także: PKN Orlen ma porozumienie ze Skarbem Państwa ws. kupna akcji Lotosu >>>

Prezes Orlenu podkreślił, że finalizacja przejęcia Grupy Lotos i Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) będzie w tym roku dla Orlenu priorytetem.

"Chcemy wypracować taką strukturę transakcji, żeby mieć dalsze środki na rozwój" - dodał.

Jak wyjaśnił, chodzi o preferowaną formę niegotówkową, w wyniku której Skarb Państwa zwiększy swój akcjonariat w PKN Orlen.

W lipcu 2020 r. Komisja Europejska wydała warunkową zgodę na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen. W odpowiedzi na stwierdzone przez Komisję problemy w zakresie konkurencji PKN Orlen zaproponował m.in. zbycie 30% udziałów w rafinerii Lotos wraz z towarzyszącym dużym pakietem praw zarządczych, zbycie dziewięciu składów paliw na rzecz niezależnego operatora logistyki, zbycie 389 stacji detalicznych w Polsce, stanowiących około 80% sieci Lotos, oraz zaopatrywanie tych stacji w paliwa silnikowe oraz sprzedaż wynoszącego 50% udziału Lotosu w spółce joint venture zajmującej się obrotem paliwem do silników odrzutowych, którą posiada on razem z BP.

PKN Orlen będzie analizował rynek Słowenii pod kątem detalu

PKN Orlen nie wyklucza zainteresowania wejściem na rynek detaliczny w Słowenii, poinformowała członek zarządu PKN Orlen ds. sprzedaży detalicznej Patrycja Klarecka.

"Analizujemy wszystkie oferty, które się pojawiają w regionie, dlatego tę również będziemy analizować" - powiedziała dziennikarzom Klarecka, w odpowiedzi na pytanie, czy PKN Orlen może być zainteresowany wejściem na rynek słoweński w przypadku ewentualnego wycofania się z niego austriackiego koncernu OMV.

Czytaj także: PKN Orlen: jest nowa strategia do 2030 roku, co planuje spółka?

Prezes Daniel Obajtek dodał, że kwestię należy rozpatrywać w szerszym kontekście niż tylko ewentualnego przejęcia sieci stacji paliw.

"To także kwestia tego, od kogo będziemy zależni na rynku hurtowym, czy będziemy tam mieli pojemności magazynowe. Taki ruch ma sens wtedy, kiedy uda nam się spiąć całą logistykę takiego przedsięwzięcia" - podkreślił.

PKN Orlen planuje docelowo 900 punktów pod nazwą Orlen w Ruchu w ciągu 5 lat

PKN Orlen planuje uruchomić 40 punktów pod nazwą Orlen w Ruchu w 2021 roku, a docelowo - 900 punktów w ciągu pięciu lat, poinformował także prezes Daniel Obajtek.

"W tym roku powstanie 40 punktów pod nową marką Orlen w Ruchu, a docelowo planujemy 900 punktów w ciągu 5 lat" - powiedział Obajtek podczas konferencji prasowej.

Czytaj także: PKN Orlen przejmuje Ruch, chce rozwijać segment usług kurierskich i nowe formaty gastronomiczno-sklepowe >>>

Dodatkowo koncern chce uruchomić w tym roku 5,5 tys. punktów odbioru paczek, a 10 tys. - w ciągu 5 lat.

Wcześniej koncern zapowiadał, że Ruch z Grupy PKN Orlen będzie chciał od 2021 r. wprowadzać nowe formaty sklepów.

Prezes PKN Orlen chce wybrać wykonawcę Ostrołęki C w ciągu kilku miesięcy

PKN Orlen dokona wyboru wykonawcy blogu gazowego elektrowni Ostrołęka C w ciągu "paru miesięcy", poinformował Daniel Obajtek.

"Wykonawcę Ostrołęki C poznamy niebawem, w przeciągu paru miesięcy" - powiedział Obajtek dziennikarzom w kuluarach konferencji prasowej.

Podkreślił również, że bez względu na opinie przedstawicieli związków zawodowych, nie ma mowy o powrocie do zasilania przyszłej elektrowni węglem kamiennym.

Pod koniec ub.r. Orlen podał, że pozyskał partnera do realizacji inwestycji w blok gazowo-parowy w Ostrołęce, którym zostanie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). Podpisana trójstronna umowa gwarantuje PKN Orlen i Enerdze wiodącą pozycję w projekcie, z łącznym pakietem udziałowym na poziomie 51%, zaś PGNiG obejmie 49% udziałów. Jednocześnie PKN Orlen i PGNiG zawarły aneks do umowy z 2016 r., który gwarantuje stabilne dostawy gazu do końca 2027 r. dla instalacji produkcyjnych Grupy Orlen w Polsce, w tym do elektrowni w Ostrołęce.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 86,2 mld zł w 2020 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Udostępnij artykuł: