Prezes PKN Orlen zapowiada kolejne akwizycje i nowe inwestycje w państwach regionu Trójmorza

ESG

PKN Orlen chce realizować liczne inwestycje w państwach regionu Trójmorza w najbliższych latach, zapowiedział prezes Daniel Obajtek.

Daniel Obajtek
Daniel Obajtek Fot. PKN Orlen

PKN Orlen chce realizować liczne inwestycje w państwach regionu Trójmorza w najbliższych latach, zapowiedział prezes Daniel Obajtek.

"W mojej ocenie jesteśmy nadzieją dla mniejszych państw Trójmorza na inwestycje w nowoczesne technologie: wodorowe, petrochemiczne, czystą energię. W najbliższym czasie  będziemy przykładowo podejmować decyzje o kolejnej modernizacji rafinerii w Możejkach na Litwie, tak aby mogła zwiększyć przerób ropy naftowej" - powiedział Obajtek podczas II Kongresu Trójmorza w Lublinie.

Fuzja z Grupą Lotos i PGNiG

Obajtek odniósł się do przeprowadzanej obecnie fuzji z Grupą Lotos i PGNiG tłumacząc, że konieczne jest stworzenie w Polsce firmy o przychodach rocznych na poziomie 200 mld zł, aby mieć kapitał na przeprowadzanie transformacji w Polsce i regionie.

Czytaj także: UOKiK o przejęciu PGNiG przez PKN Orlen: konieczne badanie rynku >>>

"Parę miesięcy minie i taki zintegrowany koncern będzie działać" - zapewnił.

Kolejne procesy akwizycyjne

Szef PKN Orlen zapowiedział również kolejne procesy akwizycyjne.

"Ważne jest stworzenie wspólnego systemu zakupów ropy dla Polski, ale i krajów regionu, a także gazu ziemnego, produkcji taniej, czystej energii. Tak postrzegam bezpieczeństwo zakupów, nie tylko pod kontem niższej ceny, ale również zagwarantowania bezpieczeństwa dostaw" - podsumował.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 86,2 mld zł w 2020 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: