Prezes PKO BP: dalsza konsolidacja polskiego rynku bankowego jest nieuchronna

Z rynku

Konsolidacja na polskim rynku bankowym jest procesem nieuchronnym, który będzie kontynuowany, uważa prezes PKO Banku Polskiego Zbigniew Jagiełło.

Napis bank
Fot. Pixabay.com

Konsolidacja na polskim rynku bankowym jest procesem nieuchronnym, który będzie kontynuowany, uważa prezes PKO Banku Polskiego Zbigniew Jagiełło.

#ZbigniewJagiełło, prezes @PKOBP: konsolidacja na polskim rynku bankowym jest procesem nieuchronnym, który będzie kontynuowany #banki #PKOBP

- Rynek polski jest mniej skoncentrowany niż inne. Mała skala działalności i niski zwrot z kapitału będzie wymuszał zmianę strategii, albo jeśli będzie rozsądny właściciel i uzna, że zwrot z kapitału jest za niski - zdecyduje o wyjściu. Nie widzę innych nowych trendów oprócz trendu technologicznego. To będzie postępowało - powiedział Jagiełło podczas konferencji prasowej.Gdy weźmiemy banki o zwrocie z kapitałów na poziomie 5%, to nie ma to uzasadnienia biznesowego, dodał.

Wskazał, że PKO BP podchodzi bardzo ostrożnie do inicjatyw budowania obecności w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Bank jest już obecny na Ukrainie poprzez Kredobank.- Region rozumiany jako kraje Europy Środkowo-Wschodniej to obszary też bliskie nam kulturowo. Gdyby była nadzwyczajnie oportunistyczna okazja, to grzechem byłoby choćby nie zanalizować tej możliwości - powiedział Jagiełło.

Na rynku zostanie kilka wiodących banków?

Według przedstawicieli sektora bankowego, polski rynek z czasem upodobni się do swoich odpowiedników na Zachodzie, gdzie działa kilka wiodących banków - oczekują oni przeważnie, że w naszym kraju uformuje się 5-7 wiodących grup bankowych, której towarzyszyć będzie niewielka liczba niszowych, wyspecjalizowanych instytucji.PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Aktywa razem banku wyniosły 296,91 mld zł na koniec 2017 r. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: