Prezes PKO BP: sytuacja, w której znalazły się banki, stwarzać może pole do skupu akcji własnych

Z rynku

Sytuacja, w której znalazły się obecnie banki, stwarzać może pole do skupu akcji własnych - poinformował prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło

Zbigniew Jagiełlo, PKO Bank Polski
Zbigniew Jagiełlo, Fot. materiały prasowe PKO BP

Sytuacja, w której znalazły się obecnie banki, stwarzać może pole do skupu akcji własnych - poinformował prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło

Zbigniew Jagiełło, prezes @PKOBP: sytuacja, w której znalazły się obecnie #banki, stwarzać może pole do skupu akcji własnych #PKOBP

"Bardzo chętnie wypłacilibyśmy dywidendę naszym akcjonariuszom, ponieważ bank miał bardzo dobry rok 2019 (...). Mamy czym się dzielić zwłaszcza, że jesteśmy w takiej sytuacji, że jesteśmy przekapitalizowani" - powiedział Jagiełło w rozmowie "Kwadrans z EKF".

Ocenił, że obecna sytuacja - kiedy wartość rynkowa banków jest mniejsza od wartości księgowej i przy braku zgody regulatora na wypłatę dywidend - stwarzać może pole do skupu akcji własnych.

Czytaj także: V Kongres Forum Technologii Bankowych 2020 online: jak pandemia COVID-19 zmieniła strategie banków >>>

"(...) stwarza to sytuację do różnych działań, aby tę sytuację wykorzystać czyli na przykład - jeżeli nie można wypłacić dywidendy - to być może banki mogą organizować skup akcji własnych, bo to jest również korzystane dla akcjonariuszy (...)" - powiedział Jagiełło.

Być może niektóre banki mogą otrzymać zgodę na skup akcji własnych

"Sugerowałbym dyskusję w tym zakresie - jeżeli spełniam określone wymogi kapitałowe (...) to być może niektóre banki mogą otrzymać zgodę na skup akcji własnych, oczywiście jeżeli chcą - musi to być przegłosowane przez akcjonariuszy za zgodą Komisji Nadzoru Finansowego" - dodał.

Prezes ocenił, że skup akcji to klasyczny instrument rynku kapitałowego.

"Warto, żeby nasz rynek kapitałowy, który jest w defensywie, miał nowe instrumenty, które można wykorzystywać" - dodał.

Akcjonariusze PKO BP zmienili jego statut

Pod koniec sierpnia akcjonariusze PKO BP zmienili jego statut, dodając zapis o możliwości tworzenia kapitału rezerwowego z przeznaczeniem m.in. na nabycie przez bank akcji własnych. Kapitał rezerwowy miałby być tworzony z odpisów z zysku netto w wysokości uchwalonej przez WZ banku. Akcjonariusze banku decydować mają także o wykorzystaniu tego kapitału rezerwowego.

Według wcześniejszych nieoficjalnych informacji PAP Biznes PKO BP może rozważać przeprowadzenie takiej operacji. 

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: