Prezes SGB-Banku: banki spółdzielcze chcą wspierać energetykę obywatelską

Bankowość spółdzielcza / ESG

Banki spółdzielcze chcą być aktywnym uczestnikiem transformacji energetycznej i deklarują chęć wspierania energetyki obywatelskiej, poinformował w rozmowie z ISBnews.tv prezes SGB-Banku Mirosław Skiba.

Mirosław Skiba
Mirosław Skiba, Fot. SGB-Bank SA

Banki spółdzielcze chcą być aktywnym uczestnikiem transformacji energetycznej i deklarują chęć wspierania energetyki obywatelskiej, poinformował w rozmowie z ISBnews.tv prezes SGB-Banku Mirosław Skiba.

"Energetyka obywatelska jest takim naturalnym przejściem do kolejnego etapu transformacji energetycznej w kraju. Zaczynaliśmy od prosumentów, od odbudowy alternatywy dla energetyki - dla klientów indywidualnych, dla firm. W chwili obecnej mówimy o klastrach energetycznych, o wspólnotach energetycznych, które wydają się naturalnym rozwinięciem tej transformacji, w której uczestniczymy już od kilku lat" - w kuluarach Samorządowego Kongresu Finansowego 2022 w Sopocie.

Bliska współpraca z z jednostkami samorządu terytorialnego

Podkreślił, że SGB i cała grupa banków skupiona w ramach Spółdzielczej Grupie Bankowej blisko współpracuje z jednostkami samorządu terytorialnego (JST), co ma znaczenie dla tworzenia energetyki obywatelskiej.

"Stąd też nasza obecność tutaj [na Kongresie]. Chcemy jako banki spółdzielcze, jako współtworzący lokalne społeczności, również być aktywnym uczestnikiem transformacji energetycznej. Chcielibyśmy, żeby nasze banki służyły zarówno doradztwem, ale również dostarczały potrzebnego finansowania związanego z rozwojem tejże energetyki" - dodał prezes.

Specjalna oferta finansowania przedsięwzięć związanych z transformacją

Wskazał, że banki spółdzielcze - także SGB-Bank - mają specjalną ofertę finansowania przedsięwzięć związanych z transformacją - dla energetyki fotowoltaicznej, wiatrowej czy też dla budowy magazynów energii lub odzysku surowców, jak również dla projektów związanych z elektromobilnością.

Czytaj także: Prezes SGB Banku o cyberbezpieczeństwie podczas Forum Bankowego 2022 >>>

SGB-Bank pełni funkcję banku zrzeszającego w Spółdzielczej Grupie Bankowej, obejmującej 180 banków spółdzielczych, które posiadają sieć blisko 1500 placówek.

Udostępnij artykuł: