Prezes ZUS: coraz więcej osób pracujących i firm płacących składki

Gospodarka

We wrześniu było o 55 tys. więcej zatrudnionych w Polsce niż miesiąc wcześniej. Łącznie składki do ZUS płaci obecnie prawie 15,7 mln osób – podała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Gertruda Uścińska, ZUS
Prof. Gertruda Uścińska Fot. ZUS

We wrześniu było o 55 tys. więcej zatrudnionych w Polsce niż miesiąc wcześniej. Łącznie składki do ZUS płaci obecnie prawie 15,7 mln osób – podała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Jak wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych liczba osób ubezpieczonych zarejestrowanych w ZUS na koniec września tego roku wynosiła dokładnie 15,69 mln.

Stopień pokrycia wydatków wpływami ze składek (...) osiągnął poziom 80,4 proc., czyli taki, jak notowaliśmy przed wybuchem epidemii

I była większa o 212,2 tys. w stosunku do lutego 2020 roku oraz wyższa o 55,1 tys. w stosunku do sierpnia 2021 roku.

Czytaj także: Od stycznia 2022 roku wiele zmian w zasiłkach wypłacanych przez ZUS

846,4 tys. cudzoziemców płaci składki

Nastąpił wzrost liczby osób wykonujących umowę agencyjną, umowę zlecenia o 130,1 tys. (wzrost o 16,1 tys. w stosunku do sierpnia br.) oraz wzrost liczby prowadzących działalność gospodarczą o 96,4 tys. (wzrost o 1,4  tys. w stosunku do sierpnia  br.), a także spadek liczby bezrobotnych z prawem do zasiłku o 50,3 tys. (spadek o 11,3 tys. w stosunku do sierpnia  br.).

Ponadto liczba ubezpieczonych cudzoziemców wyniosła we wrześniu tego roku wyniosła 846,4 tys. i  wzrosła w stosunku do lutego 2020 r. o 176,2 tys., a w stosunku do sierpnia 2021 r. – o 13,4 tys.

Największy wzrost w stosunku do sierpnia br. odnotowujemy w przypadku obywateli Ukrainy – o 7,6 tys., Białorusi – o 2,3 tys. i Gruzji – o 1,0 tys. Łącznie w rejestrach ZUS figuruje obecnie już 846,4 tys. pracowników z zagranicy.

Czytaj także: Już ponad 800 tysięcy cudzoziemców płaci składki na ubezpieczenie społeczne co poprawia sytuację ZUS

Stabilna sytuacja FUS

‒ Stopniowe znoszenie obostrzeń epidemicznych w ubiegłych kwartałach pozytywnie wpłynęło na wskaźniki aktywności gospodarczej w wielu branżach. My widzimy to po liczbie płatników w ubezpieczeniu emerytalnym, która na koniec września br. wyniosła 2,6 mln, a w ubezpieczeniu zdrowotnym – prawie 2,9 mln.

Cieszy również liczba osób ubezpieczonych, których również przybyło i jest ich w tej chwili 15,7 mln. Z miesiąca na miesiąc rośnie także liczba cudzoziemców w ZUS i wynosi obecnie 846 tys. – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

I dodaje, że mimo tych pozytywnych danych nie można zapominać, że epidemia Covid-19 wciąż trwa.

‒ Czwarta fala zakażeń przybiera na sile i ma wpływ na niektóre gałęzie gospodarki. Będziemy się temu bacznie przyglądać – mówi prof. Gertruda Uścińska.

Znoszenie obostrzeń epidemicznych w ubiegłych kwartałach pozytywnie wpłynęło na wskaźniki aktywności gospodarczej

Jak wskazuje prezes ZUS, sytuacja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w pierwszym półroczu br. była stabilna.

‒ Stopień pokrycia wydatków wpływami ze składek w tym okresie osiągnął poziom 80,4 proc., czyli taki, jak notowaliśmy przed wybuchem epidemii – podkreśla prof. Uścińska.

Czytaj także: ZUS nie będzie prosił banków i telekomów o dane klientów; Zakład dementuje informacje o kontroli zwolnień lekarskich

Udostępnij artykuł: