Prezes ZUS: jesteśmy gotowi do realizacji programu Dobry Start

Finanse osobiste

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest przygotowany do realizacji programu Dobry Start, w ramach którego będzie wypłacał świadczenie 300 plus ‒ zapewnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS
Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Źródło: materiały prasowe.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest przygotowany do realizacji programu Dobry Start, w ramach którego będzie wypłacał świadczenie 300 plus ‒ zapewnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Od roku szkolnego 2021/2022 świadczenie (tzw. 300+) w ramach programu Dobry Start będzie przyznawał i wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wnioski będzie można składać od 1 lipca do 30 listopada 2021 roku tylko drogą elektroniczną

‒ Jesteśmy przygotowani do rozpoczęcia obsługi tego zadania pod względem organizacyjnym i informatycznym. Program uprawnia do jednorazowego wsparcia w wysokości 300 zł dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny – mówi prof. Gertruda Uścińska.

Tylko e-wnioski

Wnioski będzie można składać od 1 lipca do 30 listopada 2021 roku tylko drogą elektroniczną – za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, za pośrednictwem portalu Emp@tia lub przez serwisy bankowości elektronicznej banków, które udostępnią taką możliwość.

‒ Nasza Platforma Usług Elektronicznych sprawdziła się przy innych zadaniach. Przypomnę, że prawie wszystkie wnioski w ramach Tarczy antykryzysowej były obsługiwane przez PUE. Podobnie jest z Polskim Bonem Turystycznym – wskazuje prof. Uścińska.

Jak podkreśla, na PUE stworzony jest specjalny kreator wniosków przy Dobrym Starcie. ‒ To pomoże uniknąć błędów przy staraniu się o świadczenie – dodaje prezes ZUS.

Czytaj także: Nowy e-wniosek Dobry Start oraz 500 plus od 1 lipca w bankowości elektronicznej

Pracownicy ZUS pomogą przy wypełnianiu wniosków

Prezes ZUS zwraca też uwagę, że pracownicy w placówkach Zakładu będą pomagali zainteresowanym osobom w założeniu profilu na PUE i poprawnym wypełnieniu wniosku o świadczenie 300+.

– Postaramy się, aby każdy kto tylko tego potrzebuje otrzymał pomoc – mówi prof. Uścińska.

Obecnie wsparcie z programu Dobry Start otrzymuje ok. 4,5 mln dzieci

ZUS wypłaci świadczenie na konto bankowe wskazane we wniosku. Decyzje oraz zawiadomienia dotyczące świadczeń 300+ będą przekazywane w formie elektronicznej.

Dobry Start – kto ma prawo do świadczenia?

Obecnie wsparcie z programu Dobry Start otrzymuje ok. 4,5 mln dzieci. W ramach programu rodzice ‒ bez względu na dochody ‒ mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów potrzebnych uczniom oraz pozostałego wyposażenia niezbędnego dzieciom uczącym się w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych do ukończenia 20. roku życia lub 24 lat w przypadku osób z niepełnosprawnościami.

Czytaj także: Świadczenie Dobry Start 300+ , wnioski tylko elektronicznie, wpłaty wyłącznie na rachunki bankowe

Udostępnij artykuł: