Prezes ZUS przypomina o ulgach w opłacaniu składek bez opłaty prolongacyjnej

Firma

Odroczenie terminu płatności, odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę oraz rozłożenie płatności na raty – m.in. z tych możliwości mogą skorzystać przedsiębiorcy. ‒ Dokładamy wszelkich starań, aby nasi klienci otrzymywali właściwą pomoc ‒ zapewnia prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

tarcza antykryzysowa, koronawirus
Fot. stock.adobe.com/whitelook

Odroczenie terminu płatności, odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę oraz rozłożenie płatności na raty – m.in. z tych możliwości mogą skorzystać przedsiębiorcy. ‒ Dokładamy wszelkich starań, aby nasi klienci otrzymywali właściwą pomoc ‒ zapewnia prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

‒ Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest kluczową instytucją, która realizuje tarczę antykryzysową. W tym trudnym okresie pandemii koronawirusa przedsiębiorcy oraz firmy mogą liczyć na różne formy wsparcia.

Dokładamy wszelkich starań, aby nasi klienci otrzymywali właściwą pomoc. Dlatego przypominamy, że oprócz zwolnienia ze składek i wypłaty świadczenia postojowego prowadzący firmy mogą skorzystać także z innych możliwości.

Pomoc w ramach odroczenia terminu płatności składek plus układy ratalne sięga ponad 9 mld złotych ‒ mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Czytaj także: Wicepremier Gowin: w ramach pomocy firmom dotkniętych obostrzeniami uruchomione zostaną wszystkie fundusze, które sprawdziły się wiosną

Ulgi w opłacaniu składek bez opłaty prolongacyjnej

Tarcza antykryzysowa pozwala płatnikom składek skorzystać z odroczenia składek lub rozłożenia ich na raty bez dodatkowych kosztów, czyli bez opłaty prolongacyjnej. Odroczenie płatności dotyczy składek, których termin płatności jeszcze nie minął.

Dzięki odroczeniu terminu płatności można zapłacić składki później. Jeśli zadłużenie już powstało, przedsiębiorca może wystąpić o rozłożenie go na raty. Liczbę rat i ich wysokość płatnik ustala w porozumieniu z ZUS.

Jeśli przedsiębiorca złoży wniosek przed terminem płatności składek, nie poniesie żadnych kosztów związanych z ulgą. Jeśli wniosek złoży po terminie opłacania składek, ZUS naliczy jedynie odsetki za zwłokę na dzień złożenia wniosku.

Tarcza antykryzysowa pozwala płatnikom składek skorzystać z odroczenia składek lub rozłożenia ich na raty bez dodatkowych kosztów, czyli bez opłaty prolongacyjnej.

Obie ulgi obejmują składki za okres od stycznia 2020 roku. Dotyczą składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Nie ma znaczenia, od kiedy płatnik prowadzi działalność. Nie ma też znaczenia wielkość jego firmy.

Czytaj także: Tarcza Antykryzysowa 2.0: na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy dotknięci drugim lockdownem?

Odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę

Rozwiązanie to jest przeznaczone dla płatników składek, którzy mają trudności w terminowym opłaceniu składek w następstwie COVID-19.

Będą mogli z niego skorzystać za okres od stycznia 2020 r.

Ulga ta dotyczy wszystkich płatników składek – nie ma znaczenia wielkość przedsiębiorstwa.

Odstąpienie od pobierania odsetek będzie możliwe w sytuacji, gdy składki już zostały opłacone, ale po ustawowym terminie płatności.

Czytaj także: ZUS: nawet 800 tys. firm skorzysta z nowych przepisów o zwolnieniu ze składek

Źródło: ZUS
Udostępnij artykuł: