Prezesi banków komercyjnych zaniepokojeni nadmiernymi obciążeniami sektora

Gospodarka / Multimedia / Wydarzenia

Nadmierne obciążenia regulacyjne i fiskalne banków ograniczą możliwości finansowania gospodarki przez sektor bankowy, szczególnie w czasie nadchodzącego spowolnienia gospodarczego – mówił podczas Forum Bankowego Sławomir S. Sikora, prezes banku Citi Handlowy.

Sławomir S.Sikora: Z moich 28 lat doświadczeń wynika, że w czasach trudnych rząd nie jest skłonny zmniejszać obciążenia, w związku z tym już teraz trzeba się zastanawiać jak sektor bankowy będzie funkcjonował w czasie kiedy wzrost PKB będzie poniżej 3% #BFG #ZBP @Citi_Handlowy @uknf

Zdaniem Sławomira S. Sikory, prezesa banku Citi Handlowy, rząd, regulatorzy i nadzorcy rynku oraz banki są w jednym zgodni – rosną obciążenia fiskalne i wymogi kapitałowe ze strony regulatorów wobec sektora bankowego.

Do tej pory sektor bankowy radził sobie z rosnącymi obciążeniami – i to zdaniem prezesa banku Citi Handlowy może być powodem, że obecna sytuacja nie niepokoi resortu finansów, KNF czy NBP.

Tymczasem bankowcy niepokoją się przyszłością. Ich zdaniem w przypadku spowolnienia gospodarczego przy obecnym obciążeniu banków nie będą one w stanie na odpowiednim poziomie dostarczać kredytów gospodarce.

Sławomir S. Sikora wskazuje, że Polska jest jedynym krajem, w którym podatek bankowy traktuje się jako przychód budżetu państwa, a nie jako element stabilizujący sektor bankowy.

Jednak, jak zaznaczył prezes banku Citi Handlowy, w wystąpieniu prezesa NBP Adama Glapińskiego podczas Forum Bankowego pojawiło się stwierdzenie, że w przypadku, gdyby banki nie mogłyby dalej inwestować w swoją modernizację, należałoby się przyjrzeć obciążeniom sektora bankowego.

Jak podkreśla Sławomir S. Sikora, skutki zbyt małych inwestycji w cyberbezpieczeństwo sektora bankowego byłyby tragiczne.

 

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: