Prezydent: rozpoczyna się budowa Baltic Pipe. Gaz-System wybrał wykonawcę gazociągu podmorskiego

ESG

Rozpoczyna się budowa Baltic Pipe, poinformował w poniedziałek rano prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej Duda Fot. Krystian Maj/KPRM

Rozpoczyna się budowa Baltic Pipe, poinformował w poniedziałek rano prezydent Andrzej Duda.

.@prezydentpl @AndrzejDuda: rozpoczyna się budowa #BalticPipe #GazSystem

Gaz-System podpisał umowę z Saipem Limited na zrealizowanie prac związanych z ułożeniem gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego. Wartość kontraktu to ok. 280 mln euro, a planowaną datą oddania gazociągu do eksploatacji jest październik 2022 roku - poinformowała spółka w komunikacie.

Gaz popłynie nową trasą do Polski 1 października 2022 r.

"Gaz z Szelfu Norweskiego popłynie nową trasą do Polski 1 października 2022 roku – powiedział cytowany w komunikacie pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski.

"Na dzień dzisiejszy mamy już zakontraktowanych wszystkich głównych wykonawców i dostawców niezbędnych do rozpoczęcia budowy gazociągu łączącego wybrzeża Danii i Polski" - dodał prezes Gaz-System Tomasz Stępień.

Pierwsze prace rozpoczną się w drugiej połowie tego roku

Zgodnie z harmonogramem, pierwsze prace, za które będzie odpowiadać Saipem Limited rozpoczną się w drugiej połowie tego roku. Będą obejmowały m.in. przygotowanie placów budowy w miejscach lądowania gazociągu w Polsce i w Danii oraz rozpoczęcie prac budowlanych związanych z budową mikrotuneli.

W drugim półroczu spodziewany jest także początek aktywności na morzu, czyli rozpoczęcie przed-montażowych badań trasy rurociągu. Statki przygotowujące podłoże pod układanie gazociągu pojawić się mają na Morzu Bałtyckim w pierwszym półroczu przyszłego roku. Samo układanie gazociągu rozpocznie się latem 2021 roku. 

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: