Prezydent RP: wyższy zasiłek dla bezrobotnych, 1200 zł po utracie pracy przez pandemię i wakacje kredytowe

Finanse osobiste / Gospodarka

Prezydent Andrzej Duda uważa, że trzeba podnieść zasiłek dla bezrobotnych do 1300 zł i wprowadzić dodatek solidarnościowy dla osób, które straciły pracę na skutek pandemii w wysokości 1200 zł na miesiąc przez trzy miesiące.

Źródło: Twitter

Prezydent Andrzej Duda uważa, że trzeba podnieść zasiłek dla bezrobotnych do 1300 zł i wprowadzić dodatek solidarnościowy dla osób, które straciły pracę na skutek pandemii w wysokości 1200 zł na miesiąc przez trzy miesiące.

#AndrzejDuda: Będę namawiał polskie banki do tego, żeby wprowadzały wakacje kredytowe dla wszystkich, którzy są w trudnej sytuacji. To jest także kwestia honoru polskiego sektora bankowego #Koronawirus #OdmrażanieGospodarki #Kryzys #Banki #WakacjeKredytowe @AndrzejDuda @prezydentpl

Prezydent Andrzej Duda w swoim piątkowym (1.05.) wystąpieniu programowym mówił, że po wybuchu epidemii sytuacja gospodarcza w kraju się skomplikowała.

"Chciałbym, abyśmy wszyscy pamiętali ‒ jeszcze półtora miesiąca temu dynamicznie się rozwijaliśmy. Nawet jeśli ktoś powie: przez ten kryzys jesteśmy na kolanach, to ja mówię ‒ spokojnie, wstaniemy z tych kolan" ‒ powiedział prezydent Duda.

Utrzymać miejsca pracy

"Dziś patrzymy z trwogą na tę sytuację. Liczymy, jak długo potrwa ta sytuacja kryzysowa, jak długo potrwa sytuacja zamrożenia wielu sektorów gospodarki.

To z jednej strony troska domowych budżetów, ale też nasza ‒ ludzi odpowiadających za Polskę i sprawy naszego kraju, odpowiedzialność za to, co robić, żeby Polska jak najmniej straciła, co robić, aby pomóc polskim przedsiębiorcom, aby utrzymać w jak największym stopniu miejsca pracy" ‒ mówił.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o wpływie koronawirusa na gospodarkę >>>

Kolejne tarcze antykryzysowe

Wskazał, że rząd tworzy kolejne odsłony tarczy antykryzysowej po to, żeby przedsiębiorcy mogli przetrwać przez następne miesiące. Podkreślił, że tak samo patrzy na rolników, dlatego żeby także oni mogli oni przetrwać kryzys, "gdy nikt nie będzie chciał kupić ich plonów".

Zdaniem prezydenta Dudy w sytuacji pandemii zasiłek dla bezrobotnych powinien zostać podniesiony do 1300 złotych i wypłacany wszystkim tym, którzy stracą pracę w dobie koronawirusa.

Powinien też zostać przyznany dodatek solidarnościowy w wysokości 1200 złotych dla każdego bezrobotnego, który stracił w tym okresie pracę. Powinien on być przyznawany na trzy miesiące.

"Wierzę w to, że trzy miesiące to ten okres, kiedy będziemy mieli wahnięcie, przez które źródła dochodu mogą być zaburzone" ‒ mówił Andrzej Duda.

Bądź na bieżąco - zapisz się na nasz newsletter >>>

Wakacje kredytowe dla wszystkich poszkodowanych

Prezydent przekonywał, że będzie namawiał polskie banki do tego, żeby wprowadzały wakacje kredytowe dla wszystkich, którzy są w trudnej sytuacji.

"To jest także kwestia honoru polskiego sektora bankowego" ‒ zaznaczył. Informował, że rząd przygotowuje przepisy, które będą wymuszały na bankach takie wakacje kredytowe.

3 mld zł na Fundusz Medyczny

Prezydent powtórzył, że program 500+ będzie kontynuowany. Także emeryci, według prezydenta, mogą być spokojni ‒ 13 emerytura została wypłacona w tym roku i w roku przyszłym.

Prezydent Duda zapowiedział także utworzenie Funduszu Medycznego, na który zostanie przeznaczone 3 mld zł. Podkreślał, że ten Fundusz Medyczny jest potrzebny, aby "rodzice nie musieli błagać o pieniądze dla dzieci, żeby nie musiały być organizowane zbiórki publiczne, aby te choroby rzadkie mogły być leczone także i poza granicami".

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: