Produkcja firm budowlanych spadła o 0,7 proc. rdr w czerwcu. Wynik dużo niższy od oczekiwań

Gospodarka / Nieruchomości

Mężczyzna pracujący na budowie
Fot. stock.adobe.com/chaiyapruek

Produkcja sprzedana przedsiębiorstw budowlanych spadła w czerwcu br. o 0,7% r/r, poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 9,3%.

@MPiT_GOV_PL: #produkcja sprzedana budowlano-montażowa wzrośnie o ok. 10% r/r w lipcu (wobec spadku 0,7% r/r w czerwcu br. #budownictwo

„Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie wyższym o 4,7% niż w czerwcu poprzedniego roku i o 0,1% wyższym w porównaniu z majem br.” – czytamy w komunikacie.

Konsensus rynkowy to wzrost o 3,5% r/r.

Narastająco w okresie styczeń-czerwiec br. produkcja budowlana wzrosła o 6,6% r/r.

Czytaj także: To już koniec budowlanego eldorado >>>

MPiT: produkcja budowalno-montażowej wzrośnie o ok. do 10% r/r w lipcu

Produkcja sprzedana budowlano-montażowa wzrośnie o ok. 10% r/r w lipcu (wobec spadku 0,7% r/r w czerwcu br.), prognozują eksperci Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

„W lipcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie zbliżonym do czerwca i maja. Utrzymują się pozytywne choć niższe oceny bieżącego portfela zamówień krajowych i zagranicznych, a przedsiębiorstwa budowlane przewidują wzrost zatrudnienia zbliżony do zgłaszanego przed miesiącem. Natomiast wykorzystanie mocy produkcyjnych jest częściej niż w ostatnich 2 miesiącach oceniane jako niewystarczające. W lipcu oczekujemy wzrostu produkcji budowlanej. Szacujemy, że roczny wzrost produkcji budowlano-montażowej będzie zbliżony do 10%” – czytamy w komentarzu do danych GUS.

Czytaj także: Produkcja firm budowlanych wzrosła o 9,6 proc. rdr w maju >>>

„Według wstępnych danych GUS w czerwcu br. produkcja budowlano-montażowa spadła o 0,7% r/r. Wynik jest niższy od oczekiwań. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja była wyższa o 4,7% (r/r), co wskazuje na to, że decydujące w tym miesiącu były czynniki pozaekonomiczne. Dodatkowo należy uwzględnić wysoką bazę sprzed roku, kiedy to produkcja budowlana wzrosła o 24,7%. W kolejnych miesiącach spodziewamy się przyspieszenia produkcji, co powinno przełożyć się na wzrost stopy inwestycji w całym roku” – czytamy dalej.

Eksperci zwrócili uwagę, że na historycznie wysokim poziomie (421 tys.) w czerwcu utrzymywało się natomiast przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw budowlanych.

„Oznacza to, że w stosunku do czerwca ub. roku w sektorze budowlanym powstało ok. 18 tys. nowych miejsc pracy. Dla porównania przeciętne zatrudnienie w branży w całym 2017 r. wyniosło 387 tys., a w 2018 r. 407 tys.” – czytamy dalej.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: