Produkcja firm budowlanych wzrosła o 9,6 proc. rdr w maju

Gospodarka / Nieruchomości / Rynek

Produkcja sprzedana przedsiębiorstw budowlanych wzrosła w maju 2019 r. o 9,6% r/r, poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 5,3%.

Pracownik firmy budowlanej na budowie
Fot. stock.adobe.com/shotsstudio

Produkcja sprzedana przedsiębiorstw budowlanych wzrosła w maju 2019 r. o 9,6% r/r, poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 5,3%.

W maju 2019 r. produkcja budowlano-montażowa była wyższa o 9,6% w porównaniu z majem 2018 r. i o 5,3% wyższa w por. z kwietniem br. #GUS #gospodarka #produkcja #budownictwo @GUS_STAT

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie wyższym o 8,2% niż w maju poprzedniego roku i o 2,7% niższym w porównaniu z kwietniem br." - czytamy w komunikacie.

Analitycy ankietowani przez ISBnews spodziewali się, że wzrost sprzedaży produkcji-budowlano montażowej w maju wyniósł ok. 14,83% r/r wobec 17,4% r/r wzrostu w kwietniu 2019 r.Czytaj także: Więcej mieszkań oddanych do użytku, rozpoczętych budów i pozwoleń w maju >>>Narastająco w okresie styczeń-maj br. produkcja budowlana wzrosła o 9,3% r/r.

MPiT: wzrost produkcji budowalno-montażowej spowolni do 5% r/r w czerwcu

Wzrost produkcji sprzedanej budowalno-montażowej spowolni do 5% r/r w czerwcu (wobec 9,6% r/r w maju br.), prognozują eksperci Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii."W czerwcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie zbliżonym do maja (plus 7,8 wobec plus 7,7). Utrzymują się pozytywne oceny bieżącego portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej oraz negatywne dotyczące sytuacji finansowej, głównie z powodu rosnących opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Firmy budowlane przewidują wzrost zatrudnienia zbliżony do zgłaszanego przed miesiącem oraz wzrost cen robót budowlano-montażowych. Przedsiębiorcy przewidują pozytywne zmiany w zakresie zamówień na rynkach za granicą kraju (o 2,4 pkt proc. więcej niż przed rokiem). W  czerwcu, w związku z mniejszą liczbą dni roboczych, oczekujemy wolniejszej dynamiki produkcji budowlanej - zbliżonej do 5% rok do roku" - czytamy w komentarzu do danych GUS."Wg wstępnych danych GUS w maju br. produkcja budowlano-montażowa zrosła o 9,6% r/r. To bardzo dobry wynik, szczególnie uwzględniając wysoką bazę sprzed roku, kiedy produkcja budowlana wzrosła o 20,7%. Równie dobrych odczytów spodziewamy się w kolejnych miesiącach, co powinno przełożyć się na wzrost stopy inwestycji w całym 2019 roku " - czytamy dalej. 
Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: