Profesjonalna i skuteczna windykacja: Zysk jednak z ryzykiem

BANK 2009/02

Pożyczki społecznościowe - pomimo trudnych początków - zyskują coraz większą popularność, a nawet grono stałych "inwestorów", którzy w nich się wyspecjalizowali. Nadal jednak budzą pewien lęk, szczególnie pośród osób, które po raz pierwszy się z nimi zetknęli. Dlatego portale pożyczkowe stosują coraz bardziej wyrafinowane zabezpieczenia i gwarancje, żeby przekonać do siebie użytkowników.

Rafał Katarzyński

Przypomnijmy: social lending to system pożyczek społecznościowych wzorowany na serwisie Zopa, który rozpoczął działalność w 2005 roku w Wielkiej Brytanii. Pierwszym polskim portalem był Kokos.pl, a zaraz do niego dołączyły: Monetto.pl, Finansowo.pl; potem powstały i do dziś powstają następne. Zarejestrowani w serwisach wzajemnie udzielają sobie pożyczek, tym samym pomijając banki, które – szczególnie przez niektóre młode osoby – postrzegane są nieraz jako instytucje zbiurokratyzowane i drogie. A portale pożyczek społecznościowych umożliwiają w stosunkowo prosty sposób zarówno zaciągnięcie pożyczki, jak i zostanie inwestorem, który innym takiej pożyczki udziela. A zatem jedna ze stron transakcji jest odpowiednikiem kredytodawcy, a druga deponenta.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: