Profesor Rajan nominowany na doradcę ekonomicznego rządu Indii

Kadry

Źródło: www.chicagobooth.eduRaghuram Rajan, profesor finansów na uniwersytecie Chicago Booth School of Business i autor wielu analiz gospodarczych, został mianowany głównym doradcą ekonomicznym (Chief Economic Adviser) przy indyjskim rządzie. Raghuram Rajan będzie nadal wykładać na uniwersytecie.

Profesor Raghuram Rajan od 2008 r. pełnił funkcję honorowego doradcy ekonomicznego Premiera Indii Manmohan Singh, w latach 2007-2008 był dyrektorem Komitetu ds. reform finansów przy indyjskim rządzie, a wcześniej głównym ekonomistą w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

„Pokryzysowa sytuacja gospodarcza na świecie jest wyzwaniem dla wszystkich krajów, i Indie nie są tu wyjątkiem. Chciałbym przyczynić się do opracowania ważnych rozwiązań w tej dziedzinie” – stwierdził Raghuram Rajan. „Z przyjemnością też zreorganizuję moją pracę w Booth School of Business, aby móc podjąć nowe obowiązki”.

Chicago Booth, Sunil Kumar, przyznał, że „doświadczenia, jakie profesor Rajan zdobędzie bez wątpienia będą nie do przecenienia dla studentów szkoły”.

Nowe stanowisko Rajana w indyjskim rządzie jest podobne do tego, które Austan Goolsbee, inny profesor Booth, zajmował w administracji Prezydenta Baracka Obamy. Goolsbee prowadził prezydencką Radę Doradców Ekonomicznych w latach 2010-2011.

Badania profesora Rajana skupiają się na bankowości, finansach korporacyjnych i roli finansów w rozwoju gospodarczym. Jego prace badawcze były publikowane we wszystkich najważniejszych dziennikach ekonomicznych i finansowych. Rajan był także prezesem American Finance Association na kadencję 2011.

Przed kryzysem finansowym, w 2005 r., Rajan opublikował swój artykuł zatytułowany „Has Financial Development Made the World Riskier?”, w którym wskazał na wysokie ryzyko niesione przez istniejący system finasowy i zaproponował działania, które zredukują zagrożenie. Kolejna książka „Fault Lines: How Hidden Fractures Still Threaten the World Economy” (2010) zdobyła wyróżnienie Najlepszej Książki Roku o tematyce gospodarczej przyznawane przez Financial Times/Goldman Sachs oraz wygrała Infosys Prize w kategorii Ekonomia.

Udostępnij artykuł: