Prognozy nie pozostawiają złudzeń: w przyszłym roku czeka nas spadek sprzedaży mieszkań

Nieruchomości / Rynek

Nadchodzący rok przyniesie przełom, jeśli chodzi o sprzedaż mieszkań, ponieważ będzie ona maleć w porównaniu z poprzednimi latami.

Ręka trzymająca klucze do mieszkania
Fot. stock.adobe.com/Wellnhofer Designs

Nadchodzący rok przyniesie przełom, jeśli chodzi o sprzedaż mieszkań, ponieważ będzie ona maleć w porównaniu z poprzednimi latami.

2019 r. należy się spodziewać dalszego spadku sprzedaży mieszkań na głównych rynkach nawet o 14 proc. #mieszkania #RynekNieruchomości

Według prognoz firmy REAS JLL Residential Advisory, w 2019 r. należy się spodziewać dalszego spadku sprzedaży mieszkań na głównych rynkach nawet o 14 proc. Dla porównania w poprzednich pięciu latach sprzedaż rosła w tempie prawie 19 proc. rocznie.Dynamika sprzedaży mieszkań widocznie spadła w tym roku, w porównaniu do rekordowego 2017 roku. Jak podaje Rzeczpospolita, szansą na poprawienie sytuacji w branży deweloperskiej w 2019 roku może być rozwój prywatnego, instytucjonalnego rynku najmu, opartego na kontraktowaniu przez fundusze całych budynków, przeznaczonych na wynajem.

Rośnie silny sektor na rynku mieszkaniowym

– Rośnie nowy, silny sektor na rynku mieszkaniowym w Polsce. Zgodnie z założeniem ustawodawcy, najem instytucjonalny ma zrównoważyć interesy stron stosunku najmu. Oznacza to, że dzięki niej zabezpieczone zostaną interesy najemców, a jednocześnie forma ta zachęcać ma inwestorów do angażowania środków finansowych w budowę mieszkań na wynajem. Zmiany społeczne wymuszają na deweloperach wprowadzenie alternatywnych rozwiązań dopasowanych do bieżących potrzeb mieszkaniowych i stylu życia, które zmieniają się dynamicznie. Dziś dla wielu ludzi potrzeba posiadania własności ustępuje potrzebie mobilności i płynności finansowej. Zauważalne jest także rosnące zainteresowanie projektami mieszkaniowymi inwestorów instytucjonalnych – komentuje Rafał Malik, ekspert z Funduszu Mieszkań na Wynajem.

Dostrzegając zmieniające się trendy i potencjał rynku najmu, deweloperzy coraz częściej biorą pod uwagę budowanie portfela mieszkań na wynajem oraz szeroką współpracę w tym zakresie. Jak podaje Rzeczpospolita, prywatne akademiki czy mieszkania dla seniorów to nie tylko sposób na zdywersyfikowanie działalności deweloperów, ale także szansa na precyzyjne zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych określonych grup.– Coraz popularniejsze stają się inwestycje w nowych segmentach rynku. Z roku na rok rośnie w Polsce liczba osób wynajmujących mieszkania. Wzrastające zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych rynkiem mieszkaniowym obserwowane w Polsce nie jest tylko lokalnym zjawiskiem, ale przejawem szerszego, globalnego trendu. Patrząc z perspektywy mijającego dziesięciolecia rynek najmu komercyjnego w Polsce wzrósł prawie trzykrotnie – do 5 proc. Liczymy, że za dekadę rynek najmu będzie na poziomie 10 – 11 proc.  – podkreśla Rafał Malik.

Źródło: Fundusz Mieszkań na Wynajem

 
Udostępnij artykuł: