Program Rozwoju Obszarów Wiejskich: Unijne płatności.pl: grudzień 2014

NBS 2014/12

UROSŁA NAM BRUKSELKA Do 2020 r. polskie rolnictwo otrzyma z UE 40 mld euro, średnia dopłata bezpośrednia do hektara ziemi wyniesie 246 euro. Budżet Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich to ponad 13,5 mld euro, natomiast na płatności bezpośrednie trafi 23 mld euro. Dodatkowo rolnicy mogą korzystać ze środków polityki spójności i RPO (ok. 5,2 mld euro). ARiMR wdraża PROW w najszybszym tempie pośród wszystkich państw Unii Europejskiej. Do 21 listopada br. agencja przekazała na konta bankowe polskich rolników 59,8 mld zł, co stawia nas na pozycji lidera UE. Do 30 czerwca 2013 r. Niemcy, które są na drugim miejscu, wypłaciły swoim farmerom i przetwórcom żywności o ok. 2,3 mld euro mniej niż Polska, a we Francji wypłaty były niższe o ok. 3,5 mld euro. Beneficjenci PROW uzyskali 8,2 mld zł w 2010 r., 10 mld zł w 2011 r. i 11 mld zł w 2012 r.

SILNA GRUPA PRODUCENCKA

W ciągu ostatnich 10 lat w Polsce powstało 312 grup producentów owoców i warzyw, które otrzymały łącznie 6,35 mld zł wsparcia. Z tej kwoty blisko 300 mln zł podmioty te przeznaczyły na działalność administracyjną, a ponad 6 mld zł na rozwój. W perspektywie budżetowej UE 2015-2020 grupa producencka może otrzymać do 3 mln zł (z własnym dofinansowaniem w wysokości 50-proc.). Jeśli grup utworzy się kilka, będą miały jeden cel i określony rodzaj wspólnie wytwarzanych produktów, zainkasują nawet 15 mln zł na inwestycje związane z magazynowaniem i sprzedażą żywności.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: