Programiści z podstawówki

Finanse i gospodarka

Specjaliści IT i programiści od lat zajmują czołowe pozycje w rankingach najbardziej potrzebnych i najlepiej zarabiających grup zawodowych. Najwyraźniej przedstawiciele młodego pokolenia podświadomie o tym wiedzą, bo ponad 300 z nich wzięło udział w turnieju programowania "Potyczki z komputerem", którego finał odbył się 27 maja w gdańskiej siedzibie Intela.

Według danych Eurostatu, 70% Polaków w grupie wiekowej 16-74 korzystało kiedykolwiek z komputera. To lepszy wynik, niż w przypadku Grecji, Rumunii, czy Bułgarii, co nie zmienia faktu, że plasujemy się poniżej średniej unijnej, wynoszącej 75%. Podobne dysproporcje zaobserwować można w odsetkach osób, które kiedykolwiek napisały program komputerowy. Wśród młodych Polaków (16-24 lata) jest ich 16%, zaś w grupie wiekowej 16-74 – 6% (dane dla całej Unii to odpowiednio 20% i 10%).

Młodszym osobom wykonywanie skomplikowanych czynności na komputerze przychodzi znacznie łatwiej, co udowodnił również konkurs „Potyczki z komputerem”, którego finał odbył się 27 maja w Gdańsku. Zwycięzcy z różnych kategorii wiekowych: Hubert Niepomnik (klasy 1-3 szkoły podstawowej), Michał Kostyk (klasy 4-6) oraz Marcin Wierzbicki (gimnazjum), mieli za zadanie ułożyć algorytm do programu komputerowego. W gdańskiej siedzibie Intela rywalizowało ze sobą łącznie 30 uczniów z województwa pomorskiego.

Przedsiębiorstwa powinny dawać dzieciom i młodzieży możliwości rozwoju zainteresowań. Podczas gdy na zajęciach szkolnych i w konkursach przedmiotowych nacisk kładzie się głównie na teorię, u nas decydują umiejętności praktyczne, które w niedalekiej przyszłości zadecydują o tym, jak dana osoba wykonywać będzie swoją pracę. Z ogromną satysfakcją obserwuje się zmagania tak młodych osób, które wykonują niezwykle skomplikowane zadania, nawet jeśli ma to konwencję zabawy. Takie zainteresowania bardzo dobrze wróżą na przyszłość – powiedział Juliusz Kornaszewski, Intel PR Manager, Central and Eastern Europe.

Obok „Potyczek z komputerem” Intel aktywnie angażuje się w projekty edukacyjne skierowane do studentów. Firma współpracuje z Politechniką Gdańską, a także Polsko-Japońską Wyższą Szkołą Technik Komputerowych, jej najbardziej doświadczeni pracownicy prowadzą gościnnie wykłady na temat programowania i grafiki komputerowej. Intel rozmawia również z uczelniami na temat lepszego dopasowania programu nauczania na kierunkach technicznych do wymagań rynku pracy.

Firma wspiera także Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym, jest też partnerem strategicznym Festiwalu Młodych Naukowców E(x)plory, którego laureaci biorą udział w Intel International Science and Engineering Fair – najważniejszych na świecie targach uczniowskich projektów naukowych i inżynieryjnych. W tegorocznej edycji tej ostatniej imprezy, w której brało dział 1 500 uczniów z całego globu, 17-letnia Polka Kinga Panasiewicz zajęła II miejsce w swojej kategorii.

Angażując się w projekty edukacyjne, Intel nie tylko dba o rozwój pasji i umiejętności dzieci oraz studentów, ale jednocześnie inwestuje w kapitał ludzki. To inwestycja długoterminowa, ale nie mamy wątpliwości w jej opłacalność – podsumowuje Juliusz Kornaszewski.

Źródło: Intel (NASDAQ: INTC)

Udostępnij artykuł: