Projekt ustawy o jawność płac w NBP: brak notyfikacji EBC stworzy niebezpieczny precedens?

Prawo i regulacje

Siedziba Narodowego Banku Polskiego
Wikimedia Commons, Andrzej Barabasz (Chepry)

Brak notyfikacji Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w projekcie ustawy dotyczącym płac w Narodowym Banku Polskim (NBP) może być niebezpiecznym precedensem, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Łukasz Hardt.

Łukasz Hardt z #RPP: brak notyfikacji #EBC w projekcie ustawy dotyczącym płac w @nbppl może być niebezpiecznym precedensem #NBP

„Niebezpiecznym precedensem byłoby procedowanie tejże ustawy bez notyfikowania EBC. Opinia EBC hipotetyczna, w kontekście propozycji tej nowelizacji nie będzie dla polskiego ustawodawcy wiążąca. Natomiast uważam, że procedowanie tak szybkie tej ustawy bez notyfikowania EBC – a potrzeba notyfikowania wynika, moim zdaniem, ewidentnie z Traktatu o funkcjonowania UE z art. 127, – to będzie bardzo niebezpiecznym precedensem ” – powiedział Hardt w wywiadzie dla radia Tok FM.

„Jeśli pominiemy opinię EBC, będzie to niebezpieczny precedens i wywołać to może obawy, czy procedowane rozwiązanie jednak nie będzie ograniczało niezależności NBP” – podkreślił.

Czytaj także: Zarobki w NBP: polityczne spory zagrażają stabilności banku centralnego >>>

Dodał również, że jawność, transparentność, jeśli chodzi o wynagrodzenia w NBP jest potrzebna.

„Nadmierne ograniczenie poziomów zarobków w NBP szczególnie dla najlepszych specjalistów, którzy z powodzeniem znajdą pracę w sektorze komercyjnym w Polsce i poza naszymi granicami może być niebezpieczne. Obawiam się, że może to mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie NBP, ale przede wszystkim uważam, że wadliwy jest tryb procedowania tej ustawy” – wskazał Hardt.

Czytaj także: Jawność płac w NBP. Autorzy ustawy: projekt nie narusza autonomii banku >>>

We wtorek grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości (PiS) wniosła do Sejmu projekt ustawy wprowadzającej zasadę jawności wynagrodzeń w NBP na poziomie zarządu oraz osób zajmujących wyższe stanowiska kierownicze. W uzasadnieniu projektu podkreślali oni, że ich propozycja akcentuje pełną niezależność banku centralnego i w żadnym stopniu nie narusza jego autonomii.

Czytaj także: Jawność płac w NBP. Biura Analiz Sejmowych: projekt ustawy podlega notyfikacji EBC >>>

Źródło: ISBnews

 

Udostępnij artykuł: