Fotowoltaika: czas na firmy, prosumentów już nie będzie szybko przybywać

ESG / Multimedia

Po zmianie przepisów domowa fotowoltaika w Polsce mocno wyhamowała. Przed nami boom w fotowoltaice biznesowej wywołany bardzo dużymi wzrostami cen w energetyce.

Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl.
Źródło: MarketNews24

Po zmianie przepisów domowa fotowoltaika w Polsce mocno wyhamowała. Przed nami boom w fotowoltaice biznesowej wywołany bardzo dużymi wzrostami cen w energetyce.

W ciągu roku moc fotowoltaiki w Polsce podwoiła się i na koniec maja 2022 roku przekroczyła 10,2 GW. Udział paneli fotowoltaicznych w dostawach energii już w maju przekroczył 7%.

Uchwalona przez rząd przed rokiem Polityka Energetyczna Polski zakładała, że taką moc osiągniemy za 20 lat.

Czytaj także: Jak sfinansować kompleksową instalację fotowoltaiczną?

Takiego boomu fotowoltaicznego rząd nie przewidział

Na początku tego roku, a więc w szczycie fotwoltaicznej gorączki – Polaków, którzy chcieli zdążyć przed zmianą sposobu rozliczania prosumentów (na mniej korzystny) gospodarstwa domowe instalowały po 400–600 MW miesięcznie, inwestując nawet po 2–3 mld zł miesięcznie.

To właśnie wybuch opłacalności fotowoltaiki, spowodowany wzrostem cen energii przy jednoczesnym spadku cen instalacji PV, utrzymaniu korzystnych zasad rozliczeń (net-meteringu), odliczenia podatkowego i dopłat z programu Mój prąd doprowadziły do boomu, którego skali rząd zupełnie nie przewidział.

Czytaj także: Właściciele paneli słonecznych mniej czuli na wzrost cen energii

Teraz czas na fotowoltaikę w przedsiębiorstwach

- Teraz przed nami boom w fotowoltaice biznesowej, ponieważ właściciele biur, galerii handlowych i przedsiębiorstw dostają nowe, coraz wyższe rachunki za energię, wynoszące nawet 2,5 zł za kWh – mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl.

– Przy rachunkach wyższych o kilkaset procent opłacalność inwestowania w fotowoltaikę drastycznie wzrosła. Doszliśmy do sytuacji, gdy opłaca się kłaść panele na fasadach budynków, nawet tam, gdzie dostęp słońca jest ograniczony – ocenia ekspert.

Boom nie musi trwać długo. Bardzo wysokie ceny mogą utrzymać się jeszcze przez 2–3 lata.

Źródło: MarketNews24
Udostępnij artykuł: