Provident jako pierwsza firma w pozabankowym sektorze stworzy kompleksową strategię CSR

Finanse i gospodarka

Provident, jako pierwsza instytucja z pozabankowego sektora finansowego, stworzy kompleksową strategię CSR oraz raport społeczny, zgodny z najnowszym międzynarodowym standardem GRI G4. W jego przygotowaniu Providenta wesprze firma doradcza SGS Polska. Publikacja raportu planowana jest we wrześniu b.r.

Provident, jako pierwsza instytucja z pozabankowego sektora finansowego, stworzy kompleksową strategię CSR oraz raport społeczny, zgodny z najnowszym międzynarodowym standardem GRI G4. W jego przygotowaniu Providenta wesprze firma doradcza SGS Polska. Publikacja raportu planowana jest we wrześniu b.r.

Długoletnie zaangażowanie Provident w działania z obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu doprowadziło do decyzji o przygotowaniu nowej, kompleksowej strategii działań CSR, skupiającej się na działaniach wspierających inicjatywy w społecznościach lokalnych, szczególnie tych na rzecz polskich rodzin. W celu pokazania całego dotychczasowego dorobku firmy w tym obszarze zadecydowano również o stworzeniu w pełni profesjonalnego i kompletnego raportu społecznego. Działania te wyznaczają nowy standard w branży pozabankowej.

Jest to nie tylko pierwszy tego typu raport stworzony przez firmę z pozabankowego sektora finansowego, ale jednocześnie będzie on zgodny z najnowszym, międzynarodowym standardem raportowania Global Reporting Initiative: GRI G4 (zastosowanym dotąd jedynie przez 4 polskie przedsiębiorstwa). Wykorzystanie tych wytycznych plasuje firmę Provident, obok najbardziej znanych instytucji finansowych na polskim rynku (w tym również banków), a także wiodących spółek z innych sektorów, w gronie liderów w obszarze raportowania działań CSR. Raport opublikowany zostanie we wrześniu b.r.

Pierwszy raport społeczny, który planujemy opracować we współpracy z SGS, jest dla nas z pewnością ambitnym przedsięwzięciem ze względu na nowatorski system raportowania, ale również wiąże się z niemałą satysfakcją, że wreszcie będziemy mieli okazję zaprezentować wszystkie wartościowe inicjatywy, które prowadzimy od lat - powiedział Łukasz Smolarek, Kierownik ds. Społecznej Odpowiedzialności Biznesu w firmie Provident - Cieszymy się, że jako debiutanci wśród spółek raportujących działania społeczne, możemy od razu zająć miejsce wśród liderów wyznaczających standardy dla całego rynku. Dodatkowo, strategia którą tworzymy pozwoli nam ponownie uporządkować realizowane działania oraz wyznaczyć strategiczne cele, które chcielibyśmy osiągnąć w najbliższych latach.

Najwyższe standardy raportowania

W opracowaniu raportu społecznego Providenta wspierać będą konsultanci z zespołu zrównoważonego rozwoju firmy SGS Polska, specjalizującego się w doradztwie CSR m.in. dla sektora finansowego. SGS jest światowym liderem w dziedzinie kontroli, weryfikacji, testowania i certyfikacji, a także współorganizatorem dorocznego konkursu na najlepsze raporty społeczne.

- Cieszymy się, że coraz więcej firm na polskim rynku decyduje się na prowadzenie działań CSR w sposób strategiczny oraz popularyzację idei zrównoważonego rozwoju poprzez proces raportowania. Provident to pierwsza firma z sektora pozabankowego, która zdecydowała się na przygotowanie raportu społecznego wg międzynarodowych standardów - powiedziała Małgorzata Greszta, menedżer działu usług zrównoważonego rozwoju SGS Polska - Połączenie procesu raportowania z opracowaniem kompleksowej strategii działań CSR jest ambitnym zadaniem, którego rezultaty będzie można zobaczyć już we wrześniu br.

Programy społeczne Providenta

Provident od wielu lat angażuje się w programy z zakresu CSR, które są spójne z działaniami całej grupy IPF. Jednym z najbardziej istotnych obszarów jest promocja idei odpowiedzialnego pożyczania, wyrażająca się troską o najwyższą jakość i transparentność świadczonych usług, a także budowanie przyjaznych relacji z klientami, bazujących na prostej i rzetelnej informacji o produktach. Ważnym aspektem działalności społecznej spółki jest również wsparcie społeczności lokalnych oraz polskich rodzin. Cel ten realizowany jest m.in. poprzez program społeczny "Wokół nas" (w tym roku planowane są dwie edycje), a także program wolontariatu pracowniczego "Tak! Pomagam". Tylko w ubiegłym roku Provident zrealizował aż 225 projektów "Wokół nas" w całej Polsce, pomagając tym samym ok. 25 tysiącom osób, poprzez dofinansowanie inicjatyw edukacyjnych i kulturalnych, wsparcie szkół, domów dziecka oraz innych regionalnych placówek pożytku publicznego. Budżet na działania w ramach pierwszej edycji w 2014 r. opiewa na 160 tys. zł.
Ważne miejsce na tej mapie zajmuje również projekt związany z edukacją finansową czyli "Akademia Rodzinnych Finansów", której nowa, unowocześniona odsłona uruchomiona zostanie również w tym roku.

Źródło: Provident Polska S.A.

Udostępnij artykuł: