Prowadzisz? Odłóż telefon

Finanse i gospodarka

Wyniki zleconego przez Uniqę badania wskazały, że znaczna część Polaków korzysta z zestawu głośnomówiącego lub słuchawkowego, kierując samochodem albo wręcz w ogóle nie rozmawia przez telefon.

Używanie telefonu w znaczący sposób odciąga uwagę od prowadzenia pojazdu. Statystyki są jednak zadowalające: 72 proc. kobiet i 68 proc. mężczyzn twierdzi, że nie pisze ani nie czyta SMS-ów i maili prowadząc pojazd. Ponad 38 proc. ankietowanych zadeklarowało, że podczas jazdy samochodem korzysta z zestawu głośnomówiącego. Do czytania przychodzących wiadomości lub maili przyznaje się co czwarty dorosły Polak. Zaledwie 14 proc. mówi, że pisze je w czasie prowadzenia auta.

“Rozmowa przez telefon znacząco upośledza zdolności konieczne do prowadzenia pojazdu i zwiększa ryzyko stłuczki” – przekonuje Paweł Boryczka, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Komunikacyjnych w Uniqa. “Takie zachowanie zagraża bezpieczeństwu, może prowadzić do wypadków i kolizji, które bywają tragiczne w skutkach i kosztowne dla wielu osób” – dodaje.

Źródło: Polska Izba Ubezpieczeń

 

Udostępnij artykuł: