Prywatna elektrownia jądrowa w Polsce to mrzonka?

ESG

Budowa prywatnej elektrowni jądrowej stała się niezasadną sensacją. Sen o polskiej energetyce atomowej trwa, bo najważniejszych decyzji brak.

Elektrownia atomowa
Elektrownia atomowa Fot. Pixabay.com

Budowa prywatnej elektrowni jądrowej stała się niezasadną sensacją. Sen o polskiej energetyce atomowej trwa, bo najważniejszych decyzji brak.

Wojciech Jakóbik: sen o polskiej energetyce atomowej trwa, bo najważniejszych decyzji brak #ElektrowniaJądrowa #ElektrowniaAtomowa #energetyka

Jednym z głównych tematów energetycznych mijającego miesiąca było podpisanie przez  Synthos, europejskiego lidera produkcji kauczuku syntetycznego i polistyrenu w Europie należącego do Michała Sołowowa, memorandum z GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) w sprawie budowy w Polsce małego reaktora modułowego (SMR) BWRX-300.Czytaj także: Dzięki pomocy USA powstaną w Polsce elektrownie jądrowe?

Chodzi o reaktor wodno-wrzący o mocy 300 MW z obiegiem naturalnym i pasywnym systemem chłodzenia pracującym w oparciu o typ reaktora ESBWR, posiadający licencję amerykańskiej Komisji Energii Jądrowej.

Co musiałoby się stać, by pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce była faktem?

Czy w obecnych polskich warunkach możliwe jest, by taka jednostka stanęła w Polsce i co ewentualnie musiałoby się stać, by pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce była faktem? Ten temat nie powinien budzić aż tak dużego zainteresowania, aż nie pojawią się konkrety.- List intencyjny niczego nie przesądza, to jest mała punktowa inwestycja, która mogłaby zasilać jakąś fabrykę – mówi Wojciech Jakóbik, red.nacz. BiznesAlert.pl.

Byłby to nowy rodzaj energetyki rozproszonej, ale w rzeczywistości jest tak, że ta technologia jest dopiero na etapie doświadczalnym, jest testowana, ale nie mamy na świecie działającej instalacji takiego typu.- Nie jest to alternatywa dla dużej elektrowni atomowej w Polsce, a decyzji brak, czyli sen o polskim atomie nadal trwa – komentuje Wojciech Jakóbik.
Źródło: MarketNews24
Udostępnij artykuł: