Przed podróżą pamiętaj o ubezpieczeniu

Finanse i gospodarka

Wiele osób nie wyobraża sobie urlopu bez wyjazdu za granicę. Nierzadko podczas niego decydują się na uprawianie sportów, w tym ekstremalnych. Wiążą się one jednak ze znacznie większym ryzykiem.

Wiele osób nie wyobraża sobie urlopu bez wyjazdu za granicę. Nierzadko podczas niego decydują się na uprawianie sportów, w tym ekstremalnych. Wiążą się one jednak ze znacznie większym ryzykiem.

Przed wyjazdem warto więc pamiętać o odpowiednim ubezpieczeniu, by w razie wypadku, nie ucierpiał również nasz portfel. Połowa tegorocznych wakacji już za nami, jednak odpowiednia polisa jest istotna także podczas podróży "poza sezonem". Ekspert Expandera radzi, by przed wyjazdem sprawdzić, czy nasza karta kredytowa oferuje nam ubezpieczenia w pakiecie. Dzięki temu możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Podczas przygotowań do zagranicznych wyjazdów wielu turystów skupia się na organizowaniu podróży, rezerwowaniu noclegów czy planowaniu zwiedzania nowego miejsca. Nierzadko na drugi plan schodzi zabezpieczenie zdrowia i bezpieczeństwa, które gwarantuje odpowiednio dobrana polisa ubezpieczeniowa. - To kluczowa kwestia, ponieważ w razie wypadku, wysokie koszty akcji ratowniczej i leczenia za granicą będą pokryte przez ubezpieczyciela - mówi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander. Aby błogi urlop nie zakończył się problemami finansowymi, należy zadbać o wykupienie pakietu, dostosowanego do wybranej destynacji oraz aktywności, w których chcemy brać udział. - Jest to tym bardziej istotne, jeżeli podczas wyjazdu chcemy uprawiać sporty klasyfikowane jako ekstremalne, takie jak kitesurfing, nurkowanie, wspinaczki górskie czy jazda na skuterach wodnych. Wiele standardowych polis nie obejmuje bowiem leczenia urazów z nimi związanych - dodaje ekspert.

130809.ubezp.01.550x

Na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie?

Wybierając odpowiednią polisę należy przede wszystkim pamiętać o właściwej kwocie zwrotu kosztów leczenia, która nie powinna być niższa niż 50 tys. PLN. Niemniej istotne jest uwzględnienie refundacji ewentualnej akcji ratowniczej czy poszukiwań przez wyspecjalizowane służby, w tym wykorzystanie helikoptera. Ponadto, możemy ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków, odwołania lotu bądź utraty bagażu. - Mimo że cena takiego pakietu może być wyższa nawet o 300 procent w stosunku do standardowego ubezpieczenia, to w razie wypadku mamy pewność, że nie będziemy musieli pokrywać niezbędnych wydatków z własnej kieszeni. Warto również trzymać się zasady, że im większy zakres ubezpieczeń i wyższa kwota, tym lepiej - zauważa Jarosław Sadowski, Expander.

Warto pamiętać, że w przypadku podróży do krajów należących do Unii Europejskiej, za nasze leczenie może płacić Narodowy Fundusz Zdrowia. Pakiet refundowanych świadczeń jest jednak dość ubogi.  - Kupując ubezpieczenie komercyjnie możemy też liczyć na wyższy standard świadczeń medycznych i lepszą opiekę. Ubezpieczenia te zawierają bowiem usługi, których zwykła opieka lekarska nie gwarantuje. Wśród nich warto wymienić chociażby sfinansowanie przyjazdu bliskiej osoby do chorego, bądź powrót pozostałych członków rodziny do kraju. Koszt takiej polisy oscyluje w granicach od kilku do kilkunastu złotych dziennie - dodaje Jarosław Sadowski, Expander.

Ubezpieczenie na karcie kredytowej

Będąc posiadaczem karty kredytowej, przed wyjazdem warto sprawdzić czy w ramach umowy nie otrzymaliśmy ubezpieczenia turystycznego w pakiecie. Banki często dołączają je do swoich produktów.
- Posiadacze złotych i platynowych kart mogą liczyć na szeroką polisę ubezpieczeniową za darmo. Z kolei właściciele srebrnych kart przeważnie muszą za nią dodatkowo płacić. Jeżeli ubezpieczenie ma odpowiedni zakres, możemy oszczędzić nawet kilkaset złotych - mówi Jarosław Sadowski, Expander. - Przed wyjazdem powinniśmy jednak upewnić się, co obejmuje gwarantowana przez bank polisa, pod kątem tego, co planujemy robić podczas wyjazdu. Może się bowiem okazać, że nie uwzględnia ona kosztów leczenia związanych z uprawianiem poszczególnych sportów i będziemy zmuszeni wykupić inną, z rozszerzonym pakietem.

Banki wprowadzają jednak pewne wymogi, które należy spełnić, by móc otrzymać ubezpieczenie w ramach pakietu. Do jego aktywacji, część instytucji wymaga, by kartą opłacona była podróż, nocleg bądź nawet cała wycieczka.

130809.ubezp.02.550x130809.ubezp.03.550x130809.ubezp.04.550x

Źródło: Expander

  1. https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/ile-kosztuje-leczenie-za-granica-czyli-wypadek-choroba-na-wakacjach

Udostępnij artykuł: