Przed świąteczną podróżą warto sprawdzić w internecie swoje punkty karne

Bez krawata

Zanim wyruszysz na święta, przypomnij sobie, ile punktów karnych masz na swoim koncie. Zrobisz to za darmo, przez internet. W trasie jedź tak, by nie zdobyć nowych.

Kierowca samochodu trzymający w ręku telefon komórkowy
Fot. Pixabay.com

Zanim wyruszysz na święta, przypomnij sobie, ile punktów karnych masz na swoim koncie. Zrobisz to za darmo, przez internet. W trasie jedź tak, by nie zdobyć nowych.

#MinisterstwoCyfryzacji: aby sprawdzić online #punktykarne, potrzebny jest #ProfilZaufany @MC_GOV_PL

Czego potrzebujesz, by online sprawdzić punkty karne? Profilu Zaufanego. Jeśli już go masz – świetnie, jeśli nie – założysz go szybko, prosto i bez wychodzenia z domu. Jak to zrobić? Wszystkie informacje znajdziesz TUTAJ.

Bez Profilu Zaufanego daleko nie ujedziesz

Profil Zaufany pozwala potwierdzić Twoją tożsamość w sieci. Chodzi o to, żeby nikt nie mógł się pod Ciebie podszyć. Ważna informacja: możesz sprawdzić tylko swoje punkty karne. Nie ma szans, by sprawdzić, ile punktów ma ktoś inny.

Jak to zrobić?

Jeśli masz już swój Profil Zaufany wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl, wybierz zakładkę „Kierowcy i pojazdy”, a później kliknij „Sprawdź swoje punkty karne”. Możesz też po prostu kliknąć TUTAJ. Co dalej?
  1. Kliknij przycisk Sprawdź swoje punkty karne.
  2. System przeniesie cię na stronę Profilu Zaufanego. Zaloguj się na swoje konto.
  3. Po zalogowaniu system przeniesie Cię z powrotem do serwisu obywatel.gov.pl.
  4. Informacja o Twoich punktach karnych wyświetli się od razu.
  5. Możesz ją pobrać w formacie PDF i wydrukować — jeśli chcesz. Taki wydruk ma charakter informacyjny — nie jest to dokument urzędowy. Oznacza to, że sąd albo urząd może nie uznać takiego dokumentu (np. jako dowód w sprawie). Jeśli potrzebujesz urzędowego zaświadczenia o punktach karnych, dostaniesz je w komisariacie policji.

Baza danych jest aktualizowana raz dziennie, więc wyświetlona informacja może się zmienić. Dlatego jeżeli masz wątpliwości, sprawdź swoje punkty karne jeszcze raz, na przykład następnego dnia. 

Źródło: Informacja prasowa Ministerstwa Cyfryzacji

Udostępnij artykuł: