Przedsiębiorcy poszkodowani z powodu stanu wyjątkowego mogą liczyć na ulgi w ZUS

Firma

Odroczenie terminu płatności składek, rozłożenie należności na raty, odstąpienie od pobierania odsetek, a w szczególnych okolicznościach umorzenie składek – to ulgi w ZUS, z których mogą skorzystać firmy poszkodowane z powodu stanu wyjątkowego, informuje w wydanym komunikacie Zakład.

prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS
Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Źródło: materiały prasowe.

Odroczenie terminu płatności składek, rozłożenie należności na raty, odstąpienie od pobierania odsetek, a w szczególnych okolicznościach umorzenie składek – to ulgi w ZUS, z których mogą skorzystać firmy poszkodowane z powodu stanu wyjątkowego, informuje w wydanym komunikacie Zakład.

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty materialne z powodu stanu wyjątkowego mogą liczyć na ulgi w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

‒ Analizując wnioski o udzielenie ulgi lub umorzenie należności, pracownicy ZUS wezmą pod uwagę skutki wprowadzenia stanu wyjątkowego w miejscowościach przy granicy z Białorusią.

Zachęcamy przedsiębiorców do kontaktu z naszymi doradcami ds. ulg i umorzeń, którzy podpowiedzą, z jakiego wsparcia można skorzystać w tej sytuacji i pomogą w przygotowaniu odpowiedniego wniosku – podkreśla prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Czytaj także: Stan wyjątkowy w części województw podlaskiego i lubelskiego: prezydent wydał rozporządzenie

Rodzaje ulg w ZUS

Przedsiębiorca, który ma problem z płatnościami składek może skorzystać z kilku rodzajów ulg w ZUS. Jeśli spodziewa się, że w najbliższym czasie nie będzie w stanie opłacić bieżących składek, może złożyć wniosek o odroczenie terminu ich płatności.

Jeżeli zaległość już powstała, przedsiębiorca może zawrzeć z ZUS układ ratalny, by zadłużenie spłacić w dogodnych ratach, w terminach uzgodnionych z Zakładem. Na mocy tarczy antykryzysowej ZUS udziela obu tych ulg bez opłaty prolongacyjnej, gdy chodzi o składki z okresu od stycznia 2020 roku.

Zachęcamy przedsiębiorców do kontaktu z naszymi doradcami ds. ulg i umorzeń, którzy (...) pomogą w przygotowaniu odpowiedniego wniosku

Przedsiębiorca, który opłacił zaległe składki, może skorzystać z „anulowania” odsetek. ZUS przypomina, że dotyczy to należności za okres od stycznia 2020 roku. Instytucja może odstąpić od pobierania odsetek za zwłokę, gdy przedsiębiorca opłacił składki, ale po ustawowym terminie płatności.

Czytaj także: Stan wyjątkowy: będą rekompensaty dla przedsiębiorców regionów przygranicznych

Umorzenie należności

‒ Jeśli przedsiębiorca poniósł straty materialne w wyniku nadzwyczajnych zdarzeń, ZUS może mu umorzyć należności z tytułu składek, ze względu na obowiązujące przepisy prawa umorzeniu w tej sytuacji mogą podlegać składki wyłącznie na jego własne ubezpieczenia – wskazuje prof. Uścińska.

Umorzenie przysługuje, gdy płatnik ze względu na sytuację majątkową i rodzinną nie jest w stanie opłacić należności. Dotyczy to przypadków, kiedy opłacenie składek spowodowałoby zbyt ciężkie skutki dla przedsiębiorcy oraz jego rodziny i mogłoby pozbawić go możliwości dalszego prowadzenia działalności. Do wniosku o umorzenie należy dołączyć dokumenty potwierdzające konkretne straty materialne.

Umorzenie przysługuje, gdy płatnik ze względu na sytuację majątkową i rodzinną nie jest w stanie opłacić należności

O wsparcie przy wyborze formy pomocy można zwrócić się do doradcy ds. ulg i umorzeń w swoim oddziale ZUS. Doradca pomoże też wypełnić wniosek i skompletować potrzebne dokumenty. Można z nim porozmawiać telefonicznie, umówić się na spotkanie w placówce ZUS lub na e-wizytę

Udostępnij artykuł: