Przedsiębiorcy w dobrych nastrojach

Komentarze ekspertów

Podobnie jak początek tygodnia, środowa sesja upłynęła pod znakiem optymistycznych prognoz dla światowej gospodarki. Jak wynika z danych opublikowanych przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, wskaźnik wyprzedzający koniunktury, obrazujący przyszłe tendencje w gospodarce, wzrósł w ostatnim miesiącu do poziomu 151.7 pkt.

W lutym aż sześć na dziewięć składowych wskaźnika wykazało tendencję wzrostową. Po raz pierwszy od wiosny ubiegłego roku na prowadzenie wysunęły się także wyjątkowo dobre oceny na temat aktualnej sytuacji ekonomicznej przedstawicieli kadry menadżerskiej, związane ze stopniową poprawą sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Zdaniem ekspertów, w drugiej połowie 2014 roku powinno się to przełożyć na znaczny wzrost dynamiki PKB.

Ze względu na zbliżające się posiedzenie ECB, na którym zostaną podjęte decyzje w sprawie stóp procentowych, podczas dzisiejszej sesji uwagę inwestorów przyciągną informacje na temat niemieckiej dynamiki inflacji CPI (prognoza 0.6% m/m i 1.3% r/r) oraz podaży pieniądza M3 w strefie euro (prognoza 1.2% r/r). Popołudniu odbędzie się wystąpienie Janet Yellen, która stanie przed Komisją Bankową Senatu. Poznamy również cotygodniowe informacje obrazujące sytuacje na amerykańskim rynku pracy.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska

Udostępnij artykuł: