Przedsiębiorczość: Zielonego jamnika droga na szczyt

NZB 2017/01

Diesel umarł, niech żyje elektryczność – przepowiednia wypowiedziana przeszło 10 lat temu przez twórcę firmy Solaris Krzysztofa Olszewskiego, sprawdza się na naszych oczach. Wymownym potwierdzeniem rozpoczęcia nowego etapu w dziejach transportu publicznego jest rozstrzygnięcie ostatniej edycji konkursu na najlepszy autobus miejski. Prestiżowy tytuł „Bus of the Year 2017” przypadł w udziale elektrycznemu Solarisowi Urbino 12 electric, zaprojektowanemu od podstaw w pod poznańskim Bolechowie.

Karol Majka

Odważne deklaracje, których słuszność potwierdza się po latach, tradycyjnie uchodzą za domenę amerykańskich wizjonerów biznesu. Rzecz w tym, że historia Solarisa pod wieloma względami przypomina oszałamiające kariery self-made-man’ów zza oceanu. Popularna tam opowieść o garażu, od którego zaczynali późniejsi liderzy rynku, w tym akurat przypadku nie jest w najmniejszym stopniu przesadzona. Dzieje motoryzacyjnego biznesu Krzysztofa i Solange Olszewskich nie rozpoczęły się bowiem w roku 1996, kiedy to z taśm produkcyjnych nowego zakładu wyjechał pierwszy niskopodłogowy autobus dla Poznania; bowiem dwie dekady wcześniej w samym sercu stolicy naszego kraju, nieopodal Uniwersytetu Warszawskiego powstał niewielki warsztat samochodowy. Inwestorami byli przyszli twórcy polskiej marki autobusów.

Założyciele Solarisa potrafią ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: