Przegląd sytuacji technicznej Admiral Markets: 25.06.2015r.

Komentarze ekspertów

Dzisiaj rynki żyją kolejnym spotkaniem Eurogrupy w sprawie Grecji. Na spotkaniu powinny zapaść wiążące decyzje, gdyż czasu zostało bardzo mało. Już pod koniec czerwca Ateny muszą spłacić 1,6 mld euro. Bez dodatkowej pomocy nie będą w stanie uregulować swoich zobowiązań.

EUR/USD
Dzisiaj kurs EUR/USD rośnie co oznacza, że rynek raczej wierzy w porozumienie. Jednak co jakiś czas na rynek docierają informacje, że wspólne stanowisko coraz bardziej się oddala. Spowodowało to, że obecnie kurs znajduje się poniżej okrągłych 1,12 i mimo obiecującego początku dnia nie udało się powrócić nad linię trendu spadkowego, która została przełamana wczoraj. Najbliższy poziom wsparcia znajduje się w okolicach 1,1125. Przełamanie tego poziomu może sprowadzić kurs w okolice 1,10. Gdyby jednak dzisiaj zostało osiągnięte porozumienie może wrócić chęć do kupowania euro i kurs może ponownie może znaleźć się ponad wspomnianą linią trendu spadkowego. Następnie możemy obserwować atak na ostatnie szczyty w okolicach 1,1470. Wszystko zależy od doniesień z Brukseli.

Wykres dzienny EUR/USD150625.eurplnŹródło: Admiral Markets

CAC 40
Od wczoraj na indeksie 40 blue chip’ów paryskiego parkietu trwa walka o bardzo silny obszar oporu, składający się z poziomu 5040, 50-okresowej średniej kroczącej oraz górnego ograniczenia dwumiesięcznego kanału spadkowego. Wczoraj, podczas kontynuacji poniedziałkowych, bardzo silnych wzrostów, bykom udało się przełamać pierwszą i drugą przeszkodę, jednak trzecia, czyli ograniczenie kanału, była zbyt silna. Dziś obserwujemy lekkie spadki, spowodowane kontynuacją impasu związanego z negocjacjami dotyczącymi ratowania gospodarki Grecji. Za stroną popytową, poza długoterminowym trendem wzrostowym, wskazuje skierowany na północ MACD, który dał w poniedziałek sygnał przewagi popytu oraz wczorajsze wskaźniki PMI dla Francji i Strefy Euro, które były lepsze od prognoz rynkowych. Kluczowy będzie jednak wynik dzisiejszych negocjacji. Jeżeli, w końcu, przyniosą one porozumienie, pojawi się szansa na przełamanie kanału i atak na poprzedni szczyt, czyli poziom 5200. W przeciwnym wypadku, CAC 40 będzie mógł odbić się od blokady i powrócić do spadków. Początek oficjalnego spotkania Eurogrupy o godzinie 18:00, jednak negocjacje greckiego rządu z wierzycielami trwają przez cały dzień.

Wykres dzienny CAC 40150625.CAC40Źródło: Admiral Markets

Alcoa Inc.

Konsekwentnie spadająca (od połowy maja, czyli momentu przełamania dolnego ograniczenia kanału wzrostowego) cena akcji spółki Alcoa, dotarła w okolice obszaru obrony, składającego się ze wsparcia 11,60 oraz fibo 161,8. Aktualnie za jeden udział zapłacić trzeba 11,70 USD. Wykres znajduje się pod średnimi kroczącymi: 20, 50 i 200-dniową, a także jest w silnym, krótko i średnioterminowym trendzie spadkowym. Przełamanie wspominanej wysokości obrony może spowodować dalszy spadek – kolejnym wsparciem będzie poziom 11 USD za akcję. Każdy trend jednak kiedyś się kończy – miejsce, do którego zbliża się wykres, jest niezłą okazją do przejęcia inicjatywy przez stronę popytową, szczególnie, że, przez ostatnie półtora miesiąca, widzieliśmy zaledwie jedną realizację zysków. Sygnałem objęcia przewagi przez popyt byłoby przełamanie średnioterminowego trendu spadkowego. Wówczas celem powinien stać się opór 12,60 USD. Sprzyjać temu może, obserwowane ostatnio, odbicie na amerykańskich parkietach, a także MACD, który walczy właśnie o przełamanie linii sygnału i zwrócenie się na północ.

Wykres dzienny Alcoa Inc.150625.AlcoaŹródło: Admiral Markets

Dział Analiz
Admiral Markets AS Oddział w Polsce

Udostępnij artykuł: