Przegląd sytuacji technicznej

Finanse i gospodarka

Wspominaliśmy wcześniej, że to JPY może być największym beneficjentem w momencie, kiedy politycy w stanach nie dojdą do porozumienia. W dniu dzisiejszym, kiedy giełdy, w tym WIG, niemalże euforycznie dyskontują pozytywne rozstrzygnięcie, jen mocno traci na wartości.

Wspominaliśmy wcześniej, że to JPY może być największym beneficjentem w momencie, kiedy politycy w stanach nie dojdą do porozumienia. W dniu dzisiejszym, kiedy giełdy, w tym WIG, niemalże euforycznie dyskontują pozytywne rozstrzygnięcie, jen mocno traci na wartości.

Od strony technicznej, mamy tutaj do czynienia z solidnym sygnałem kupna wynikającym z następujących zdarzeń:

  • Przełamanie wsparcia na 96,90 okazało się fałszywe i niedźwiedziom nie udało się utrzymać ceny poniżej;
  • Cena powróciła powyżej czarnej linii trendu będącej przez kilka ostatnich tygodni wsparciem dla wzrostów zamkniętych w formacji trójkąta symetrycznego;
  • W dniu dzisiejszym została przełamana czerwona linia średnioterminowego trendu spadkowego (czerwona), co technicznie kończy korektę spadkową.

Dalsze wzrosty na tej parze będą doskonale wpasowywały się w pozytywny scenariusz na rynkach po osiągnięciu porozumienia przez polityków z USA oraz w scenariusz rysowany przez BoJ i premiera Abe, który zakłada osłabianie jena.

131011.admiral markets.1.550x

Dolar zyskuje także w parze ze szwajcarem

Dolar nie może ostatnich tygodni zaliczyć do udanych ze względu na spore osłabienie i przełamanie kilku istotnych wsparć. W dniu wczorajszym wykres zawrócił rysując ładną białą świecę. Nie zmienia ona co prawda sentymentu, ale może zapalać małą czerwoną lampkę w obozie niedźwiedzi. Głownie ze względu na fakt, że w dniu wczorajszym został przełamany opór na 0,9080 a w dniu dzisiejszym, poziom ten został wybroniony, jako najnowsze wsparcie. Kieruje to cenę w kierunku absolutnie kluczowych oporów w okolicach 0,9140 i 0,9170. Przełamanie tych dwóch poziomów włączy sygnał kupna w krótkim terminie i skieruje wykres w rejon oporu wyznaczone z połączenia długoterminowych niższych szczytów sygnalizujących dominujący trend spadkowy. Jest zdecydowanie za wcześnie, aby wieścić przełamanie tego poziomu, ale warto by inwestorzy mieli świadomość, że jeżeli do tego dojdzie, będzie to oznaczało aktywowanie długoterminowego sygnału kupna.

131011.admiral markets.2.550x

Próba przełamania 3-miesięcznego trendu na kablu

Wiele ostatnio pisaliśmy o parze GBPUSD i o potencjale wzrostów, który chyba pomału się wyczerpał. Wygląda na to, że pora zmienić sposób patrzenia na tą parę. Jest ku temu wiele przesłanek. Do najważniejszych należy oczywiście próba przełamania 3-miesięcznej linii trendu (czerwona), która to podtrzymywała dotąd wzrostowe spojrzenie na kabla. Kolejna przesłanka to formacja RGR, której potencjał zasięgu to poziom 1,5750, będący jednocześnie poprzednim oporem wynikającym ze szczytu z czerwca. To naprawdę bardzo ciekawa sytuacja. Dodatkowo potencjał spadków wspierany jest przez słabe dane dt. sierpniowej produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii. Przełamanie linii trendu (czerwona) w pierwszej fazie powinno doprowadzić kurs do wspomnianego poziomu 1,5750. Zanegować taki scenariusz może powrót kursu powyżej linii szyi (żółta).

131011.admiral markets.3.550x

Funt na początku większego osłabienia

Na GBPUSD mamy głowę z ramionami natomiast na EURGBP widzimy odwrotną formację, która jednak potwierdza ten sam sygnał, osłabienie brytyjskiej waluty. Na EURGBP sygnał został już wygenerowany, nastąpiło przełamanie linii szyi (czerwona). Minimalny zasięg tej formacji oznaczony jest czarną linią i znajduje się nieco poniżej ważnego oporu na 0.8630. Dodatkowym sygnałem wzmacniającym wzrostową wymowę formacji oRGR jest przełamanie linii trendu (niebieska), które nastąpiło w dniu wczorajszym. Scenariusz zakładający słabnącego funta będzie obowiązywał do momentu utrzymanie ceny powyżej linii szyi i niebieskiej linii trendu. Zejście poniżej zaneguje bycze nastroje i może spowodować ustanowienie nowych długoterminowych minimów.

131011.admiral markets.4.550x

Górne cienie sugerujące kierunek południowy

Ach ten złoty. Ostatnie dni na parze EURPLN ewidentnie sugerują ruch osłabiający wspólną walutę wobec złotego. Długie górne cienie świadczące, że w danym dniu przewaga na rynku EURPLN była po stronie niedźwiedzich uczestników, zdaje się sugerować dalsze umocnienie rodzimej waluty. Od wczorajszego dnia, duże przełożenie na kurs ma przede wszystkim EURUSD, który stopniowo zalicza coraz niższe poziomy. Przy ruchu spadkowym ważnym poziomem dla niedźwiedzi będzie 4,1800 (okolice geometrii 61,8% ostatniej fali wzrostowej) i powinien okazać się kluczowy w wyznaczeniu dalszych spadków. Zanegowaniem powyższego scenariusza będzie powrót powyżej 4,2100 i zamknięcie świecy dziennej powyżej tego poziomu.

131011.admiral markets.5.550x

EURNZD jeszcze się nie określił

Tak jak wspominaliśmy w poprzednim tygodniu, para nadal nie może wskazać kierunku. W poprzednim tygodniu większy potencjał miały krótkoterminowe wzrosty, prognozowane w kwestii następstwa po przełamaniu krótkoterminowych oporów. Jednak brak zdecydowania i osłabiające się Euro, wskazują obecnie na potencjał spadków na tej parze. Technicznie kurs znajduje się w trójkącie i przebicie dolnego ograniczenia znajdującego się w okolicy 1,6230 wskaże kierunek południowy na tej parze. Rozpatrując możliwy zasięg to oczywiście w pierwszej fazie wrześniowe minimum i jednocześnie 38,2% projekcji Fibonacciego.

131011.admiral markets.6.550x

Tomasz Wiśniewski,
Krzysztof Koza,
Admiral Markets Polska

Udostępnij artykuł: