Zagranica: Przegląd wydarzeń – listopad 2016

BANK 2016/11

City pakuje walizki. Żarty się skończyły, zaczął się brexit. Międzynarodowe banki mające swoje siedziby w londyńskiej City nie uzyskały gwarancji od premier Theresy May, że wynegocjuje im nieskrępowaną jak dotąd obsługę klientów z Unii Europejskiej. A i sama Unia zasygnalizowała, że Londyn nie ma co liczyć na aksamitny rozwód. Banki zaczęły zatem przygotowania do przeprowadzki na teren UE, co ma nastąpić już w przyszłym roku. Goldman Sachs przygotował już plan relokacji 2 tys. pracowników, małe instytucje finansowe gotowe są do opuszczenia Londynu jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

Jacek Biernacki
TVP

Twardy brexit oznacza katastrofę dla sektora bankowego z Londynu związaną nie tylko z utratą paszportów europejskich, umożliwiających działanie na terytorium UE. Prasa brytyjska pisze także, że rząd może ograniczyć transfer kapitału z Wielkiej Brytanii za granicę, co dodatkowo podcięłoby skrzydła sektorowi bankowemu. Nie wyklucza się też, że Wielka Brytania nie wejdzie nawet do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, co skończy się nałożeniem przez Unię ceł na brytyjskie towary i vice versa. A zatem – wojna handlowa w pełnej skali. Mogą dojść także ograniczenia w ruchu osobowym między Wyspami a kontynentem, ukoronowane powrotem do systemu wizowego.

To wszystko brzmi hiobowo dla bankierów z City. Ulokowali oni w Wielkiej Brytanii ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: