Przejęcia Orlenu: Moody’s zmienił perspektywę ratingu Baa2 koncernu na pozytywną

Gospodarka

Moody's utrzymał rating PKN Orlen na poziomie Baa2, ale perspektywa ratingu została zmieniona na pozytywną z negatywnej - podała agencja Moody's w komunikacie.

PKN Orlen - Logo
PKN Orlen - Logo (źródło: PKN Orlen)

Moody's utrzymał rating PKN Orlen na poziomie Baa2, ale perspektywa ratingu została zmieniona na pozytywną z negatywnej - podała agencja Moody's w komunikacie.

#Moodys: zmiana perspektywy #rating.u odzwierciedla podpisanie przez @PKN_ORLEN listu intencyjnego ze Skarbem Państwa ws. przejęcia @GK_PGNiG oraz porozumienie z KE ws. przejęcia @GrupaLOTOS #Orlen #PGNiG #Lotos

Agencja podała, że zmiana perspektywy ratingu odzwierciedla podpisanie przez PKN listu intencyjnego ze Skarbem Państwa w sprawie przejęcia PGNIG, oraz porozumienie z Komisją Europejską w sprawie środków zaradczych do uzyskania zgody regulacyjnej na przejęcie Grupy Lotos.

Czytaj także: KE daje zielone światło na fuzję Orlenu z Lotosem, będzie też przejęcie PGNiG?

Zwiększy to dywersyfikację biznesową Orlenu i stabilność przepływów pieniężnych, a zamiar finansowania transakcji głównie kapitałem własnym ograniczy lewarowanie spółki na konserwatywnym poziomie 2,0x -2,5x dług wobec EBITDA.

Fitch: polityka finansowa i zaktualizowana strategia kluczowa dla oceny wpływu akwizycji na rating Orlenu

Polityka finansowa i zaktualizowana strategia jest kluczowa dla oceny wpływu akwizycji na rating PKN Orlen - podała z kolei agencja Fitch w komunikacie.

W ocenie Fitch profil kredytowy PKN ORLEN skorzysta na większej skali, pełnej integracji i ekspansji w bardziej stabilnym sektorze, jeżeli proces przejęcia Grupy Lotos i PGNiG zostanie zakończony.

"Jednak miary kredytowe połączonej grupy oraz jej polityka finansowa i kierunek strategiczny będą kluczowe dla oceny ich wpływu na ratingi PKN Orlen" - dodano.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: