Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Jak sprzedać mieszkanie?

Nieruchomości

Mężczyzna podpisujący umowę kredytową
Fot. stock.adobe.com/Gajus

Od 1 stycznia 2019 r. 2,5 mln Polaków staje się właścicielami gruntów, które dotąd były w użytkowaniu wieczystym. Co można zrobić, aby sprzedać mieszkanie, którego dotyczy proces likwidacji użytkowania wieczystego?

Przekształcenie następuje z mocy prawa, a potwierdzeniem jest zaświadczenie, na którego wydanie odpowiedni organ administracji ma 4 miesiące lub 12 miesięcy #UżytkowanieWieczyste

Zgodnie z ustawą, przekształcenie następuje z mocy prawa, natomiast potwierdzeniem jest zaświadczenie, na którego wydanie odpowiedni organ administracji ma 4 miesiące lub 12 miesięcy. Jeżeli ma to się stać w krótszym terminie, to trzeba złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia.

Skrócony termin na wydanie zaświadczenia

– Nowela ustawy z 1 stycznia 2019 r. przewiduje dodatkowo skrócony termin na wydanie takiego zaświadczenia – mówi Monika Wystrychowska, radca prawny w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Jest to możliwe w dwóch przypadkach. Na wniosek właściciela lokalu, który chce taki lokal sprzedać lub na wniosek właściciela gruntu, uzasadniony koniecznością wyodrębnienia własności lokalu, w sytuacji, gdy nieruchomość objęta przekształceniem była wcześniej przedmiotem umów wstępnych lub deweloperskich.

Źródło: MarketNews24

 

Udostępnij artykuł: