Przełom na USD/JPY po protokole FOMC oraz posiedzeniu BoJ

Finanse i gospodarka

Na rynkach finansowych ostatnia doba obfitowała w istotne wydarzenia. Najpierw przyjrzyjmy się sytuacji euro. Grający na spadki na EUR/USD do wczorajszego popołudnia mieli poważne powody do frustracji, gdyż każda próba wyprzedaży w tej parze napotykała kupujących w okolicach dolnej granicy kanału, wznoszącego się coraz wyżej.

Pieniądze na tle wykresów gospodarczych
Fot. stock.adobe.com/tippapatt

Na rynkach finansowych ostatnia doba obfitowała w istotne wydarzenia. Najpierw przyjrzyjmy się sytuacji euro. Grający na spadki na EUR/USD do wczorajszego popołudnia mieli poważne powody do frustracji, gdyż każda próba wyprzedaży w tej parze napotykała kupujących w okolicach dolnej granicy kanału, wznoszącego się coraz wyżej.

Mogło to działać traderom na nerwy, biorąc pod uwagę niedawne obniżenie stóp przez EBC oraz sygnał ze strony Praeta z Europejskiego Banku Centralnego, że być może EBC rozważa nowe kierunki polityki, by zapewnić dalsze jej luzowanie. Potem jednak, gdy Bloomberg napisał, że EBC zastanawia się nad obniżeniem stopy depozytowej do -0,1% (według informacji pochodzących z prawdopodobnie bardzo wiarygodnych, ale anonimowych źródeł), tama pękła, wywołując gigantyczną falę wyprzedaży euro. Zmieniwszy kierunek, EUR/USD z hukiem przeleciał przez poziom 1,3500. Zobaczymy, czy tym razem ruch ten będzie kontynuowany.

Protokół z posiedzenia FOMC

Protokół z posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku jeszcze bardziej umocnił dolara amerykańskiego w relacji do euro, a także w innych parach, gdyż nie sprzyjał podtrzymaniu "gołębich" wrażeń z niedawnego przesłuchania nominowanej na szefa Rezerwy, Yellen, czy wczorajszej przemowy obecnego prezesa, Bena Bernanke. Nagłówki głosiły, że FOMC rozważa ograniczenie luzowania na jednym ze zbliżających się posiedzeń, jeśli dane będą coraz lepsze. W protokole bardzo widoczna była dyskusja na temat wprowadzenia ujemnego oprocentowania nadmiernych rezerw, chociaż scenariusz ten będzie bardziej prawdopodobny w przypadku niezadowolenia FOMC ze zmian na krótkim krańcu krzywej rentowności.

BoJ i osłabienie jena

Najnowszy komunikat po posiedzeniu Bank of Japan nie przyniósł niespodzianek. Stwierdzono w nim jedynie, że bank podtrzymuje dotychczasowy kurs i jest pewien, że sytuacja się poprawia. Zrozumiałe, że USD/JPY wciąż idzie w górę po wyprzedaży długoterminowych amerykańskich papierów skarbowych, która nastąpiła po publikacji protokołu FOMC. Jeśli nadal będzie się utrzymywać presja związana z ograniczaniem QE, będzie to mocny argument za wzrostami na USD/JPY. Zastanawiam się jednak, jak bardzo mogą ucierpieć grający na spadki jena w przypadku załamania na rynku aktywów ryzykownych, spowodowanego rosnącym prawdopodobieństwem ograniczenia QE. Niezależnie od wszystkiego, okolice 100,00/50 stanowią krytyczną strefę wsparcia, która, jeśli się utrzyma, będzie argumentem za próbą ataku na tegoroczne szczyty na poziomie 103,70+. Według informacji Bloomberga, wśród analityków nieznacznie przeważa opinia, że japoński minister finansów Kuroda będzie musiał w końcu odsunąć w czasie przewidywany termin osiągnięcia celu inflacyjnego na poziomie 2% (obecnie wynosi on dwa lata od kwietnia, czyli wprowadzenia nowej polityki). Zdecydowana większość analityków (35 z 37 ankietowanych) nie wierzy jednak, że BoJ osiągnie zakładany cel.

W innych rejonach

Opublikowany w nocy wstępny wskaźnik PMI dla sektora wytwórczego dla Chin, opracowywany przez HSBC/Markit, nie zrobił większego wrażenia - sugerował ledwo dostrzegalny wzrost i był niższy od odczytu październikowego. W efekcie, w nocy dolar australijski dalej tracił, a niedawna zwyżka na AUD/USD wygląda teraz na poważnie nadwyrężoną. Obecnie skupiamy się w okolicach linii szyi na 0,9250/75. Zwróćcie także uwagę na dzisiejsze wystąpienie Stevensa z Reserve Bank of Australia.

Co dalej?

Kalendarz wydarzeń na dzisiejsze przedpołudnie obejmował publikację wstępnych wskaźników PMI dla Europy oraz przemówienie prezesa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego, Co ciekawe, kanclerz Niemiec Angela Merkel także wzięła udział w tym spotkaniu. Zastanawiam się, czy Draghi próbuje od jakiegoś czasu "suszyć głowę" Merkel przemyśleniami na temat tego, jak chciałby zmienić politykę EBC, licząc, że uda mu się "zmiękczyć" twarde stanowisko Niemiec w kwestiach polityki pieniężnej.

Dane z USA, których publikację zapowiedziano na dzisiaj, obejmują wskaźnik PPI w październiku, najnowsze informacje o cotygodniowej liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (w tej serii danych nastąpiło ostatnio pewne zamieszanie, spowodowane problemami ze sprawozdawczością - może dopiero za kilka tygodni będziemy mogli im ponownie zaufać), a następnie wyniki ankiety Rezerwy Federalnej z Filadelfii za listopad - we wrześniu i październiku były one bardzo dobre.

Wykres: EUR/USD

EUR/USD odnotował wczoraj przytłaczający zwrot, w efekcie schodząc poniżej 10-dniowej wykładniczej średniej kroczącej (EMA). Możliwa jest konfrontacja ze 100-dniową średnią ruchomą, która w ciągu ostatnich dwóch miesięcy dwukrotnie okazała się wsparciem. Taktyczny opór pojawia się w okolicach 1,3450/75 i spodziewać się można kontynuacji ruchu w dół.

131121.saxo.bank.01.550x398

Najważniejsze wydarzenia ekonomiczne

 • Chiny - wstępny PMI w sektorze wytwórczym wg HSBC/Markit w listopadzie wyniósł 50,4 pkt. wobec przewidywanych 50,8 pkt. i 50,9 pkt. odnotowanych w październiku.
 • Nowa Zelandia - wydatki dokonane za pomocą kart kredytowych w październiku zmalały o -0,8% m/m.
 • Japonia - BoJ podtrzymuje cel podstawy monetarnej na poziomie 270 bilionów jenów
 • Szwajcaria - bilans handlowy w październiku wyniósł +2,43 mld w porównaniu z przewidywanym wynikiem +2,60 mld i +2,49 mld odnotowanym we wrześniu.

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

 • Francja - wstępny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym/usługach w listopadzie (08:00)
 • Niemcy - wstępny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym/usługach w listopadzie (08:30)
 • Strefa euro - wstępny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym/usługach w listopadzie (09:00)
 • Australia - wystąpienie Stevensa z RBA (09:05)
 • Wielka Brytania - wskaźnik tendencji w zleceniach i cenach sprzedaży wg CBI w listopadzie (11:00)
 • Stany Zjednoczone - cotygodniowe dane o nowych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych (13:30)
 • Stany Zjednoczone - wskaźnik PPI w październiku (13:30)
 • Stany Zjednoczone - wstępny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym w listopadzie (13:58)
 • Stany Zjednoczone - cotygodniowy wskaźnik nastrojów konsumentów (Consumer Comfort Survey) wg Bloomberga (14:45)
 • Stany Zjednoczone - wyniki ankiety Rezerwy Federalnej z Filadelfii w listopadzie (15:00)
 • Strefa euro - wskaźnik zaufania konsumentów w listopadzie (15:00)
 • Szwajcaria - wystąpienie Zurbruegga z SNB (17:00)
 • Stany Zjednoczone - wystąpienie Lackera z Rezerwy Federalnej (17:30)
 • Stany Zjednoczone - wystąpienie Bullarda z Rezerwy Federalnej (17:50)

John J Hardy, Saxo Bank

Udostępnij artykuł: