Przeterminowane długi wobec samorządów to już 822,3 mln zł

Gospodarka / Samorządy

Liczba dłużników spółek i instytucji samorządowych wpisanych do rejestru BIG InfoMonitor wynosi 177,6 tys., a ich łączne przeterminowane długi to 822,3 mln zł, podała instytucja.

Kłódka założona na pieniądzach
Fot. stock.adobe.com/klick

Liczba dłużników spółek i instytucji samorządowych wpisanych do rejestru BIG InfoMonitor wynosi 177,6 tys., a ich łączne przeterminowane długi to 822,3 mln zł, podała instytucja.

Liczba dłużników spółek i instytucji samorządowych wpisanych do rejestru #BIGInfoMonitor wynosi 177,6 tys., a ich łączne przeterminowane długi to 822,3 mln zł #długi #dłużnicy #samorządy @BIGInfoMonitor

"Nie ma wątpliwości, że długi Polaków w samorządach są zdecydowanie wyższe, ale o większości rejestry dłużników BIG nie są powiadamiane. Wystarczy podać, że z analizy zaległości z tytułu czynszów mieszkaniowych szacowanych przez GUS w 2016 r. na 4,6 mld zł, blisko połowa przypadała właśnie na lokatorów mieszkań komunalnych" - czytamy w komunikacie.

Problem z odzyskaniem długów

Władze gminy dochodzą też wielu innych należności, m.in. podatku od nieruchomości, rolnego, czy leśnego, opłat za korzystanie z usług wodociągowych i kanalizacyjnych czy wywóz śmieci. Samorządy mają także problem z odzyskiwaniem długów od osób, które nie zapłaciły kary za przejazd publiczną komunikacją bez ważnego biletu, czy od firm za wynajem lokali użytkowych, podkreślono.
Tabela: zadłużenie wobec poszczególnych województw

Źródło: BGK

"Z naszych obserwacji wynika, że pracownicy przedsiębiorstw należących do jednostek samorządu terytorialnego obawiają się, że wpisem do rejestru dłużników pogorszą sytuację osoby, która już i tak zapewne ma problemy, skoro nie płaci. Upominanie się o pieniądze jest dodatkowo trudne, bo dłużnik to też wyborca, a zdarza się, że na dodatek ktoś znajomy. Jeśli już samorządowcy zdecydują się działać, to zazwyczaj zabierają się do tego ze sporym opóźnieniem, pozbawiając się szansy na odzyskanie większych sum, bo o ile kroki podejmowane w pierwszych trzech miesiącach, dają nawet 90-procentowy efekt, to z każdym kolejnym miesiącem skuteczność upomnień czy np. zapowiedzi wpisu do rejestr dłużników spada" - skomentował prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, cytowany w komunikacie.

Najwięcej dłużników w Warszawie

Miastem o największej liczbie dłużników (13 122) jest Warszawa. Na kolejnych miejscach są: Gdańsk - 7 095, Łódź - 4 934 osób, Wrocław - 3 519 oraz Katowice - 2 352. Z kolei mieszkańcy miast, którzy generują najwyższe wartości długów względem jednostek samorządowych to łodzianie - 126 771 147 zł, warszawiacy - 86 427 500 zł, gdańszczanie - 28 886 899 zł oraz mieszkańcy Elbląga - 28 711 890 zł i Tychów - 26 129 988 zł, podano także.

Źródło: ISBnews

 
Udostępnij artykuł: